روش های کپی گرفتن از اشکال در کورل

روش های کپی گرفتن از اشکال در کورل:

در کورل روش های مختلفی برای کپی گرفتن از اشکال وجود دارد که در این آموزش این روش ها را به شما معرفی می کنیم.

  • یکی از بهترین ودر عین حال آسانترین روش های کپی کردن اشکال در کورل استفاده از کلید + ماشین حساب کیبرد می باشد. برای استفاده از این روش ابتدا باید شکل موردنظر را با ابزار pick tool انتخاب کنید، سپس کلید + را بفشارید. هر تعداد که از شکل کپی می خواهید باید کلید + ماشین حساب را بفشارید. مثلا اگر از شکل چهار کپی می خواهید باید چهار بار کلید + را بفشارید.
  • روش دوم کپی گرفتن از اشکال در کورل با استفاده از موس است. به این ترتیب که شکل مورد نظر را انتخاب می کنید. سپس با موس شکل را گرفته و به مکان جدید درگ می کنید و قبل از رها کردن کلید چپ موس، کلیک راست کنید تا شکل کپی شود.
  • روش سوم استفاده ازدستور Duplicate از منوی Edit می باشد. کلید میانبر این دستور کلیدهای ctrl+D است. اگر برای اولین باراست که از این دستور استفاده می کنید پنجره Duplicate Offset   برای شما باز می شود که می توانید در آن مقدار فاصله شکل اصلی از شکل کپی شده را مشخص کنید. در غیر این صورت برای تعیین مقدارفاصله بین شکل اصلی و شکل کپی مي توانيد زماني كه هيچ شيئي در حالت انتخاب نيست، در نوار ويژگي ها از كادر متني Duplicate Distance این مقدار را به دلخواه تغییر دهید.

با استفاده از دستور ctrl+D می توانید اشکال را با فواصل یکسان کپی و تکرار کنید. برای درک بهتر به مثال زیر توجه کنید. به عنوان مثال قصد داریم که یک مربع را با فواصل یکسان کپی کنیم. برای رسم مربع ابزار Rectangle  را انتخاب کنید. کلید ctrl را نگه دارید و مربع را رسم کنید. حالا با استفاده از روشی که در بند دوم توضیح دادم از مربع کپی بگیرید. حالا دکمه های ctrl+D را بزنید. هر تعداد که از شکل کپی می خواهید باید کلیدهای ctrl+D را بزنید. با این روش خود کورل، به نسبت حرکت ما، مربع های بعدی را کپی می کند. در واقع با استفاده از این روش کپی، می توانید آخرین کاری که انجام دادید را تکرار کنید و اشکالی با فواصل یکسان رسم کنید.

حالا با استفاده از این روش می خواهیم مربع های تودرتو با فواصل یکسان رسم کنیم. مربع را رسم کنید.مربع را از هر چهار طرف به یک میزان کوچک کنید. برای کوچک کردن مربع از هر چهار طرف، روی یکی از گوشه های مربع کلیک کنید، کلید shift را نگه دارید و به سمت داخل درگ کنید و قبل از رها کردن کلید چپ موس، راست کلیک کنید تا از مربع یک کپی بگیرد.

حالا کلیدهای ctrl+D را بزنید.

ملاحظه می کنید که مربع ها با فواصل یکسان از هم کپی می شوند. می توانید همین کار را بر عکس انجام دهید یعنی یک مربع کوچک را بزرگ کنید و سپس ctrl+D بزنید.

  • روش چهارم  استفاده ازدستور Repeat Duplicate است که این دستور نیز در منوی Edit قرار دارد و کلید میانبر آن ctrl+R می باشد. برای استفاده از این دستور ابتدا با استفاده از روشی که در بند دوم توضیح دادم از شکل یک کپی بگیرید و سپس کلیدهای ctrl+R را بفشارید. ملاحظه می کنید که شکل در مسیری که کپی اول را گرفته اید تکرار می شود.
  • با استفاده از دستور ctrl+R می توانیم اشکال را طوری کپی کنیم که با هر بار کپی کردن شکل فاصله به نسبت فاصله اولیه کمتر شود. برای این کار یک مربع رسم کنید. مربع را از چهار طرف کوچک کنید و به روش دوم کپی کنید. حالا کلیدهای ctrl+R را بزنید. ملاحظه می کنید که فواصل مربع ها به نسبت فاصله اولیه کم و کمتر می شود.

می توانید همین کار را بر عکس انجام دهید یعنی یک مربع کوچک را بزرگ کنید. ملاحظه می کنید که فواصل مربع ها به نسبت فاصله اولیه بیشتر و بیشتر می شود.

روش پنجم استفاده از دستور clone از منوی edit می باشد. برا ی استفاده از این دستور باید شکل را انتخاب کنید سپس این دستور را اجرا کنید. با اجرای این دستور یک کپی از شکل ایجاد می شود. اين شکل کپی شده تمام خصوصيات شکل اصلی را دارا است . خاصیت این دستور این است که هر تغييري ( مثل تغییر سایز، تغییر رنگ و …) را كه روي شکل اصلی انجام دهيد، روی شکل های دیگرهم که کپی ( clone) شده اند اعمال می شود. مثلا اگر شکل اصلی را بزرگ کنید مابقی شکل ها نیز که کپی (clone) شده اند بزرگ می شوند.

  • روش ششم استفاده از روش رایج برای کپی گرفتن است. به این ترتیب که شکل را انتخاب کرده، از منوی Edit گزینه (copy (ctrl+C و سپس گزینه (paste (ctrl+V را انتخاب کنید.

 

 

یک دیدگاه در “روش های کپی گرفتن از اشکال در کورل

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *