آموزش سه بعدی کردن تصاویر معمولی در فتوشاپ

آموزش سه بعدی کردن تصاویر معمولی در فتوشاپ :

در این آموزش خواهید آموخت که چگونه با استفاده از ابزار Rectangle و استفاده از گزینه های منوی Transform و ایجاد یک لایه ماسک چنین تصویری ایجاد کنید.

برای این کار ابتدا یک سند جدید با ابعاد دلخواه ایجاد کنید. برای ایجاد سند ازمنوی file گزینه new را انتخاب کنید و یا از کلید میانبر ctrl+N استفاده کنید.

از پایین پنل لایه ها روی گزینه  create new fill or adjustment layer  کلیک کنید و از منوی باز شده گزینه solid color را انتخاب کنید و سند را با رنگی از نوع #bdbfc0 پر کنید.

ابزار Rectangle   را انتخاب کنید. و یک مستطیل به رنگ سفید همانند تصویر زیر رسم کنید.

حالا از لایه مستطیل توسط کلیدهای ctrl+j یک کپی بگیرید ومستطیل کپی شده را از رنگ مشکی پر کنید. سپس مستطیل مشکی رنگ را از طرفین کمی کوچک کنید. برای این کار کلیدهای ctrl+T را بزنید. با این کار اهرم هایی در اطراف مستطیل ظاهر میشود که با درگ کردن این اهرم ها می توانید مستطیل را تغییر سایز دهید.

دو لایه مستطیل را با هم انتخاب کنید و توسط کلیدهای ctrl+E این دو لایه را با هم Merge (ادغام) کنید. برای راحتی کار نام این لایه را به “قاب” تغییر دهید. (برای تغییر نام لایه روی نام فعلی دو بار کلیک کنید. با این کار نام فعلی هایلایت می شود و اشاره گر موس به حالت چشمک زن در می آید، حالا می توانید نام دلخواهتان را تایپ کنید)

در مرحله بعد از منوی Edit گزینه transform و سپس از زیر منوی آن گزینه perspective را انتخاب کنید. (روش دیگر برای اینکه به گزینه perspective دسترسی پیدا کنید این است که ابتدا کلیدهای میانبر ctrl+T را بزنید، پس ظاهر شدن اهرم ها در اطراف مستطیل بر روی مستطیل کلیک راست کنید و گزینه perspective را انتخاب کنید) سپس روی یکی از گوشه های بالای مستطیل کلیک کنید و به سمت داخل درگ کنید تا مستطیل به شکل زیر دربیاید.

سپس باز هم روی شکل کلیک راست کنید و این بار گزینه Distort را انتخاب کنید و ضلع بالایی شکل را کمی به سمت پایین درگ کنید.

باز هم روی شکل کلیک راست کنید و این بار گزینه wrap را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه اهرم هایی در اطراف شکل ظاهر می شود. روی هر یک از چهار گوشه شکل کلیک کنید و کمی به سمت بالا درگ کنید تا شکل به صورت زیر در بیاید. و سپس کلید enter را بزنید.

حالا باید برای این قاب سایه ایجاد کنیم. برای ایجاد سایه از لایه قاب با استفاده از کلیدهای   ctrl+j یک کپی بکیرید و نام لایه را به “سایه” تغییر دهید.

سپس ابزار paint bucket   را بردارید و رنگ foreground را روی مشکی تنظیم کنید و روی حاشیه های سفید قاب کلیک کنید تا سایه از رنگ مشکی پر شود. حالا لایه سایه را بگیرید و درگ کنید و زیر لایه قاب قرار دهید.

حالا همین طور که لایه سایه فعال است کلیدهای ctrl+T را بزنید. سپس روی شکل کلیک راست کنید و گزینه wrap را انتخاب کنید. دو اهرمی که در گوشه های پایین شکل قرار دارند را کمی به سمت پایین و دو اهرم میانی (در تصویر زیر این اهرم ها مشخص شده اند) را کمی به سمت بالا درگ کنید تا سایه ایجاد شود و به شکل زیر در بیاید.

کلید enter را بفشارید تا تغییرات اعمال شوند. از منوی filter گزینه Blur و سپس از زیر منوی آن گزینه Gaussian blur را انتخاب کنید. میزان Radius را روی 4.5 تنظیم کنید و OK کنید.

Opacity لایه را نیز روی %60 تنظیم کنید.

خوب قاب و سایه اش را ایجاد کردیم. حالا باید روی تصویری که میخواهیم داخل این قاب قرار بگیرد کار کنیم. تصویر مورد نظرتان را در فتوشاپ باز کنید. من از تصویر زیر استفاده می کنم.

قفل لایه bg را باز کنید. برای باز کردن قفل لایه کافی است روی لایه دو بار کلیک کنید، پنجره زیر باز می شود که با ok کردن قفل لایه باز می شود.

توسط یکی از ابزارهای انتخاب (Quick selection، Lasso tool، polygonal lasso tool و …)، تصویر سنجاب را select کنید.

حالا ابتدا کلیدهای ctrl+c و سپس کلیدهای ctrl+v را بزنید تا تصویر انتخاب شده ی سنجاب، در یک لایه جداگانه کپی شود.

دو لایه (bg (background و سنجاب را به واسطه کلید shift با هم انتخاب کنید.( یعنی ابتدا روی یک لایه کلیک کنید، کلید shift را نگه دارید و سپس روی لایه دیگر کلیک کنید، به این ترتیب دو لایه با هم انتخاب می شوند) حالا روی تصویر کلیک کنید و تصویر را توسط ابزار move   درگ کنید و داخل سند اصلی که قاب را طراحی کردید قرار دهید.

اگر سایز تصویرتان کوچکتر از قاب بود سایز تصویر را کمی افزایش دهید و کلید enter را بزنید.

حالا با کلیک بر روی چشم کنار دو لایه bg و سنجاب، این دو لایه را پنهان کنید. روی لایه قاب قرار بگیرید، ابزار magic wand را انتخاب کنید و روی قسمت مشکی قاب کلیک کنید تا این قسمت به حالت انتخاب درآید.

حالا دو لایه bg و سنجاب را که پنهان کرده بودید را فعال کنید. لایه bg را انتخاب کنید و از قسمت پایین پنل لایه ها با زدن گزینه Add layer mask  یک لایه ماسک ایجاد کنید. با انتخاب این گزینه، تصویر درون قاب قرار می گیرد و قاب را می پوشاند، یا به اصطلاح تصویر، قاب را ماسک می کند.

حالا روی لایه color fill (از پایین، لایه دوم) قرار بگیرید. با انتخاب گزینه create a new layer   از قسمت پایین پنل لایه ها، یک لایه جدید ایجاد کنید. رنگ foreground را روی سفید تنظیم کنید. ابزار brush را بردارید. یک براش نرم با Hardness صفر انتخاب کنید. سایز براش را کمی افزایش دهید. و روی قسمت سر سنجاب یکی دوبار کلیک کنید تا این قسمت کمی درخشان شود. البته این مرحله اختیاری است و برای زیبایی کار انجام می شود.

امیدوارم از این آموزش استفاده کرده باشید.

 

5 دیدگاه در “آموزش سه بعدی کردن تصاویر معمولی در فتوشاپ

 1. با سلام

  آموزش سه بعدی کردن تصاویر :
  چرا مرحله اولش که رسم مستطیل سفید رنگ اجرا نمیشه ؟؟

  مشکل از کجاست ؟ مستطیل رسم میشه ولی رنگش سفید نیست .

  1. سلام
   برای رسم مستطیل پس از انتخاب ابزار Rectangle می بایست در نوار تنظیمات بالای صفحه از قسمت pick tool mode نوع ابزاری را که می خواهید رسم کنید روی shape تنظیم کنید و از قسمت Fill رنگ داخل مستطیل و از قسمت stroke رنگ دورخط مستطیل را سفید انتخاب کنید و سپس مستطیل را رسم کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *