آموزش جلوه های لنز (Lens) در کورل

آموزش جلوه های لنز (Lens) در کورل:

يكي ديگر از امكانات نرم افزار  CorelDrawاستفاده از جلوه هاي لنز مي باشد كه این جلوه به عنوان يك شئ روي شئ يا اشيايي ديگر قرار مي گيرد و حالت خاص و متفاوتي را بر آن ها اعمال مي كند. در واقع توسط جلوه لنز می توانید اشیاء برداری را طوری نمایش دهید تا اشیائی که زیر این جلوه قرار می گیرند به رنگ ، اندازه یا شکل دیگری به نظر برسند. شیئی که از آن برای اعمال جلوه لنز استفاده می کنید حتما باید روی شیء یا اشیاء دیگر قرار بگیرد و اگر زیر آنها باشد جلوه آن نمایان نمی شود.  شمــا مي تــوانيد هـر شئ را به عنوان جلوه لنز انتخاب کنید.

براي استفاده از جلوه لنزمی توانید از منوي Effects فرمان Lens را اجرا كنيد تا پنجره مربوط به آن در سمت راست محيط نرم افزار ظاهر شود، هم چنين مي توانيد از منوي  Windowگزينه Dockers/Effect/Lens را انتخاب يا از كليد تركيبي Alt+F3 استفاده كنيد.

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید در كادر کشویی Lens گزينه No Lens Effect به طور پيش فرض در حالت انتخاب قرار دارد. اگر کادر را باز کنید انواع لنزها در این کادر کشویی قرار دارد که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

برای استفاده از لنزها باید یک شیء روی شیء دیگر قرار بگیرد و شیء رویی در حالت انتخاب باشد. به عنوان مثال در این آموزش یک مستطیل را روی یک نوشته قرار می دهیم و اثر لنزها را روی آنها اعمال می کنیم. شما به جای مستطیل و نوشته می توانید از هر شیء دیگری استفاده کنید.

لنز Brighten:

همان طوركه از نامش پيداست این لنز سبب می شود اشيايي كه در زيرآن قرار مي گيرند روشن تر ديده شوند. گزینه Rate ميزان و شدت روشنايي را مشخص ميكند كه بين100تا 100- متغير است. مقاديرمنفی سبب می شوند تا اشیای زیر لنز تيره تر و مقادير مثبت سبب مي شوند تا اشيای زيرلنز روشنتر ديده شوند. اگر دقت کنید می بینید که پس از اعمال لنز ابتدا در پنجره لنز در قسمت بالا پیش نمایشی از لنز انتخابی نمایش داده می شود و برای اعمال لنز روی شیء باید گزینه Apply را انتخاب کنید. در صورت فعال نبودن گزینه Apply روی آیکن قفل کنار این گزینه کلیک کنید تا فعال شود.

لنز color Add:

اين لنز هر رنگی را که در کادر color انتخاب کنید با مقادير مشخص به شئ زيری اضافه مي كند. مقدارهر رنگ را مي توان در کادر Rate بين صفر تا 100درصد تنظيم كرد. مقادير بالاتر رنگ بيشتری و مقادیر پایین تر رنگ کمتری را به شیء اضافه می کنند و مقدار صفر هيچ رنگي را اضافه نمي كند. توسط كادر کشویی Color مي توانيد رنگ موردنظر خود را انتخاب کنید.

لنز color Limit:

اين لنز رنگ انتخابی از کادر color را با يك درصد مشخص، که این درصد باید در کادر Rate تنظیم شود را از رنگ اشياي زيري، کم و یا حذف ميكند. مقدار  Rate را ميتوانيد بين 0 تا 100 درصد تنظيم كنيد. مقدار 100درصد، رنگ را به سياهي كاهش ميدهد و مقدار صفر هيچ رنگي را کم نمی کند.

لنز custom color Map:

اين لنز امکان تغییر رنگ اشياي زير لنز را در یک محدوده رنگی فراهم می کند. رنگها را ميتوان بين دو رنگي كه از كادر کشویی From و  Toانتخاب مي كنيد، تغيير دهيد.

 

در کادر کشویی که در تصویر بالا با کادر قرمز مشخص شده سه حالت Direct Palette، Forward Rainbow  و   Reverse Rainbowقرار دارند که در تركيب دو رنگ تأثير مي گذارند.

شاید با تصویر زیر بهتر متوجه اثر این لنز شوید.

لنز Fish Eye:

این لنز در لغت به معنی چشم ماهی است. توسط این لنزاشياي زير لنز به شكل محدب يا مقعر نمايش داده ميشوند. مقادير مثبت در كادر  Rateاشيا را محدب و مقادير منفي اشيا را مقعر مي كند که این مقداربین 1000 تا 1000- قابل تغییراست.

لنز Heat Map:

با استفاده از اين لنز رنگ اشياي زير لنزگرمتر به نظر مي رسد. مي توان با تغييردادن مقدار کادر  Palette rotation رنگ اشیائی را که زیر لنز قرار دارند تغییر داد. این مقدار بین 0 تا 100 قابل تغییر است.

لنز Invert:

همان طور که از نامش پیداست استفاده از اين لنزسبب معکوس شدن رنگ اشياي زير لنز می شود. به عنوان مثال رنگ سیاه به سفید، قرمز به آبی و… تبدیل می شود.

لنز Magnify:

این لنز در لغت به معنی ذره بین است و مانند یک ذره بین عمل می کند و باعث بزرگ نمایی و یا کوچک نمایی اشیاء زیر خود می شود. درصد بزرگنمايي و یا کوچک نمایی را ميتوان با استفاده از كادر Amount بین   100 و -100 تنظیم کرد. مقادیر مثبت سبب بزگ نمایی و مقادیر منفی سبب کوچک نمایی اشیاء زیر لنز می شوند.

لنز Tinted Grayscale:

اين لنزبا توجه به رنگ انتخابی از کادر color  رنگ اشياي زيرلنزرا کمی به سمت مقدار مشخصی از رنگ خاکستری تغییر می دهد. یعنی وقتی شما رنگی را از کادر color انتخاب می کنید در حقیقت این لنز رنگ انتخابی شما را با درصد مشخصی از رنگ خاکستری ترکیب می کند.

لنز Transparency:

Transparency در لغت به معنی شفاف است. اين لنز مانند يك طلق شفاف عمل مي كند و اشياي زير لنز ديده مي شوند. در كادر  Rateمي توانيد ميزان شفافيت لنز را بين 0 تا 100تنظيم كنيد. مقادیر بیشتر سبب افزایش شفافیت و مقادیر کمتر سسب کاهش شفافیت می شوند. از کادر color هم می توانید رنگ طلق شفاف را تغییر دهید.

لنز Wireframe:

این لنز سبب می شود که خطوط دور اشیاء نمایش داده شوند. با استفاده از دو كادر کشویی Outline و Fill ميتوانيد به ترتیب رنگ خطوط اطراف اشيا و رنگ اشیاء را تغییر دهید.

این لنز زمانی روی اشیاء اثر دارد که اشیاء دارای دورخط باشند. اگر اشیاء دورخط نداشته باشد چیزی برای نمایش وجود ندارد.

شما می توانید از قابليتهای مختلف جلوه لنز در کارهای طراحی خود استفاده کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *