آموزش ساخت پترن(pattern) در فتوشاپ

آموزش ساخت پترن در فتوشاپ:

در این آموزش با نحوه ساخت پترن در فتوشاپ آشنا خواهید شد اما قبل از ساخت پترن باید بدانید که پترن چیست ؟ پترن یک الگوی آماده است که به صورت تکرار شونده بر روی لایه مورد نظر قرار می گیرد.برای ساخت پترن یا الگو می توانید از یک تصویر ( حتی می توانید از تصویر خودتان پترن بسازید) یا یک شکلی که خودتان طراحی کرده اید و یا یک نوشته استفاده کنید.برای این کار باید تصویر را وارد فتوشاپ کنید (البته ابتدا باید تصویر را با ابزارهای انتخاب، انتخاب کنید به طور مثال اگر بخواهید از تصویر خودتان پترن بسازید باید تصویر خودتان را از پس زمینه عکس با انتخاب کردن جدا کنید و در فتوشاپ copy /past کنید)، شکل را طراحی کنید و نوشته را تایپ کنید. تعدادی از این پترن ها در فتوشاپ به صورت پیش فرض و آماده وجود دارند.

در این آموزش من قصد دارم که یک پترن طراحی کنم . برای این کار یک سند جدید با ابعاد (3px*3px)  و با پس زمینه Transparent ایجاد کنید.(پترن را با هر پس زمینه ای که بسازید با همان پس زمینه ذخیره می شود و زمانی که بخواهیم پترن را روی یک تصویر پیاده کنیم نه یک صفحه سفید ، پس زمینه پترن روی تصویر را می پو شاند، اگر این مطلب را متوجه نشدید نگران نباشید در ادامه پس از ساخت پترن با مثال توضیح خواهم داد ) .برای ایجاد سند جدید می توانید از منوی File گزینه New را انتخاب و یا ازکلیدهای ctrl+N استفاده کنید .

با فشردن کلید های ctrl و کلید + از ماشین حساب کیبرد روی سند زوم کنید.

ابزار Rectangle را انتخاب کنید و مانند شکل زیر یک مربع مشکی رنگ رسم کنید.برای اینکه مربع مشکی رنگ رنگ رسم کنید باید رنگ Foreground  را روی رنگ مشکی تنظیم کنید.

با استفاده از کلیدهای ctrl+J از این مربع دو کپی بگیرید و توسط ابزار Move    (اولین ابزار) این مربع ها را جابجا کنید و به صورت زیر بر روی سند قرار دهید.

حالا باید پترن را به فتوشاپ معرفی کنیم.برای این کار از منوی Edit گزینه Define pattern را انتخاب کنید.

با انتخاب این گزینه پنجره ای باز می شود که در آن باید برای پترن خود یک نام انتخاب کنید.پس از انتخاب نام گزینه ok را انتخاب کنید . به این ترتیب این پترن به لیست پترن های موجود در فتوشاپ اضافه میشود و در لیست پترن ها آخرین پترن می باشد.

نحوه استفاده از پترنی که ساخته ایم:

برای اینکه از این پترن استفاده کنیم دو روش وجود دارد:

1-ابتدا یک سند جدید با ابعاد دلخواه و پس زمینه سفید ایجاد کنید.

با کلیک بر روی گزینه create a new layer که در قسمت پایین پنل لایه ها قرار دارد یک لایه جدید ایجاد کنید.

ابزار Paint Bucket را انتخاب کنید.از نوار تنظیمات بالای صفحه گزینه pattern را انتخاب و از لیست پترن ها پترنی را که ساخته اید (آخرین پترن) را انتخاب و در سندی که ایجاد کرده اید کلیک کنید تا اثر پترنی که ساخته اید را مشاهده کنید.

اثر پترن به صورت زیر خواهد بود.

2- ابزار pattern stamp را بردارید.در نوار تنظیمات بالای صفحه از لیست پترن ها پترن خود را انتخاب کنید.پس از انتخاب پترن با موس روی سند درگ کنید تا اثر پترن را مشاهده کنید.(برای بزرگ و یا کوچک کردن سایز ابزار pattern stamp می توانید از کلیدهای ],[ استفاده کنید)

یکی از کاربردهای پترن استفاده از آنها در پس زمینه سایت ها می باشد.

دلیل اینکه در قسمت ابتدایی آموزش گفتم که از پس زمینه Transparent(شفاف) استفاده کنید این است که اگر بخواهید اثر پترن را روی یک تصویر مثل تصویر زیر (نه یک صفحه سفید مثل بالا) اعمال کنید این است که اگر پترن دارای پس زمینه سفید و یا رنگی باشد پس زمینه پترن روی تصویر را می پو شاند .

شما می توانید از پترن خود خروجی بگیرید،آن را ذخیره کنید و در اختیار دیگران قرار دهید.برای این کار بر روی لایه جدیدی که روی لایه Background ایجاد کرده اید دو بار کلیک کنید تا پنجره Layer style باز شود .در این پنجره گزینه pattern overlay را انتخاب کنید.با کلیک بر روی مثلث کوچک مشکی رنگ لیست پترن ها را باز کنید.سپس بر روی گزینه که در شکل زیر مشخص شده است کلیک کنید و از منوی باز شده گزینه save patterns را انتخاب کنید و پترن خود را در مسیر دلخواه ذخیره کنید.

سما می توانید برای ساخت پترن یک نوشته را تایپ کنید و یا یک تصویر را وارد فتوشاپ کنید و به همین روش از آنها پترن بسازید.این یک نمونه ساده از طراحی پترن بود.

2 دیدگاه در “آموزش ساخت پترن(pattern) در فتوشاپ

    1. سلام
      بله میشه. برای تغییر رنگ پترن بر روی لایه، یک لایه solid color ایجاد کنید، رنگ مورد نظر را انتخاب کنید، سپس مود(حالت) لایه را روی overlay تنظیم کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *