آموزش استفاده از ابزار zoom در فتوشاپ

آموزش ابزار zoom در فتوشاپ :

در فتوشاپ برای اینکه  روی تصویری عمل بزگ نمایی (zoom in) یا کوچک نمایی (zoom out) را انجام دهیم روش های مختلفی وجود دارد که در این آموزش قصد دارم که شما را با این روش ها آشنا کنم.

در ابتدا به نوار وضعيت در پايين گوشه سمت چپ كادر نرم افزار برويد و مقداری كه با درصد نشان داده شده را نگاه كنيد. این مقدار در نوار بالای تصویر نیز وجود دارد. اين مقدار نشان دهنده مقدار بزرگ نمايي تصوير ميباشد.

یکی از روش های تغییرمقدار بزرگ نمایی این است که اگر روی این مقدار که در پایین گوشه سمت چپ قرار دارد دو بار کلیک کنید و مقدار دلخواه خود را وارد کنید و کلید   Enter را بزنید این مقدار تغییر خواهد کرد.

روش دیگر استفاده از ابزار zoom است که آیکن آن به شکل یک ذره بین است و کلید میانبر این ابزار کلید z است .

بعد از انتخاب این ابزار نشان گر موس را به روی تصوير ببرید مشاهده ميكنيد  نشان گر موس به شکل ذره بين تغيير كرده و در وسط ذره بين يك علامت + وجود دارد شما ميتوانيد با کلیک کردن روی تصویر آن را به اندازه دلخواه بزرگ کنید و با نگه داشتن کلید Alt و کلیک روی تصویر می توانید تصویر را کوچک کرده و به حالت اول برگردانید.

برای بزرگ نمایی بخشی از تصویر با نگه داشتن كليك چپ موس و درگ كردن بر روي بخش مورد نظرمی توانید فقط آن بخش  را بزرگ نماييد . به طور مثال اگر در شکل زیر بخواهیم فقط روی بخشی از تصویر مثلا روی کفش دوزک عمل بزرگ نمایی را انجام دهیم در حالی که ابزار zoom را انتخاب کرده اید با درگ کردن و کشیدن یک کادر فرضی در اطراف کفش دوزک می توانید این بخش از تصویر را بزرگ کنید.

روش دیگر و سریعتر بزرگ نمایی تصویر(zoom in) استفاده ازکلیدهای ++ctrl(کلید ctrl و کلید + از ماشین حساب) و برای کوچک کردن(zoom out) کلیدهای +ctrl (کلید ctrl و کلید – از ماشین حساب) می باشد.

اگر منوی view را باز کنید این دو گزینه را در این منو نیز مشاهده خواهید کرد.

علاوه بر این دو گزینه دو گزینه دیگر نیز که در تصویر بالا مشخص شده اند وجود دارند.با انتخاب گزینه Fit on screen و یا کلیدهای (ctrl+0) هر چه قدر تصویر را بزرگ و یا کوچک کرده باشیم انتخاب این گزینه سبب می شود تصویر به سایز اولیه خود برگردد و تصویر بر روی صفحه فیت می شود.

با انتخاب گزینه Actual pixels و یا کلیدهای (ctrl+1) میزان بزرگ نمایی تصویر به صورت پیش فرض بر روی %100 تنظیم میشود. این دو گزینه در نوار تنظیمات بالای صفحه نیز وجود دارند.

روش دیگر بزرگ نمایی و یا کوچک نمایی تصویر استفاده از پالت Navigator می باشد. این پالت درسمت راست نرم افزار قرار دارد.

اگر این پالت را نمی بینید به منوی window بروید وبا کلیک کردن بر روی Navigator این پالت را در سمت راست نرم افزارفعال کنید.تمام پالت ها در این منو قرار دارند که می توانید هر کدام را بسته به نیازتان انتخاب کنید تا در سمت راست نرم افزار قرار بگیرد.

با کلیک بر روی این آیکن که در تصویر بالا مشخص شده است پنجره ای مانند تصویر زیر باز می شود.

با جابجا کردن اهرمی که در تصویر مشخص شده می توانید تصویر را کوچک و یا بزرگ کنید.در اين حالت اگر اشاره گر موس را داخل کادر قرمز رنگ قراردهيد اشاره گر تبديل به شكل دست میشود که با حرکت دادن موس در حالی که کليد آن پايين نگه داشته است، تصوير موجود در صفحه نمايش به همراه دست و در جهت آن حرکت میکند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *