آموزش استفاده از ابزار Type در فتوشاپ

آموزش ابزار Type در فتوشاپ:

در فتوشاپ نیز همانند کورل گاهی نیاز پیدا می کنید که متنی را تایپ کنید و یا متنی به تصویری اضافه کنید. این امکان در فتوشاپ توسط ابزار Type به شما داده شده است. در ادامه به معرفی بیشتر این ابزار می پردازم. کلید میانبر این ابزار کلید T از کیبرد است.

در فتوشاپ دو نوع متن می توان تایپ کرد:1- متن نقطه ای، 2- متن پاراگرافی

متن نقطه ای:

برای ایجاد متن نقطه ای کافیست ابزارType را انتخاب کنید. روی صفحه کلیک کنید.خط عمودی به صورت چشمک زن ظاهر می شود. حالا می توانید در نقطه مورد نظر متن خود را تایپ کنید. اگر خواستید که متن را در صفحه حرکت دهید موس را نزدیک متن قرار دهید (نه روی متن) تا اشاره گر موس به شکل یک فلش مشکی رنگ که در کنارش دو فلش عمود برهم قرار دارد تغییر شکل بدهد.در این زمان می توانید روی صفحه کلیک کنید و متن را حرکت بدهید. پس از تایپ متن برای تایید متن یا روی علامت تیکی   که در بالای صفحه در قسمت نوار تنظیمات قرار دارد کلیک کنید و یا روی لایه متن در پنل لایه ها.

پس از تایپ متن نوار تنظیمات مربوط به این ابزاربرای ویرایش متن در بالای صفحه روی نوار property فعال می شود.

از سمت چپ گزینه اول برای تنظیم نوع فونت است. از لیست باز شوی آن می توانید فونت مورد نظرتان را انتخاب کنید.

گزینه دوم برای تنظیم سبک فونت است که دارای چهار نوع Italic(مورب)، Bold (توپر)، Bold Italic (توپرمورب) و Regular (معمولی) می باشد.

گزینه سوم برای تنظیم اندازه فونت است .اگر اندازه ای که مد نظر شماست در لیست نبود می توانید اندازه را درون کادر تایپ کنید.

گزینه چهارم مربوط به تنظیم لبه های متن می باشد.که دارای پنج حالت زیر می باشد.

گزینه sharp لبه های متن را تیزتر می کند.گزینه crisp وضوح لبه های متن را بیشتر می کند. گزینه strong لبه های متن را پررنگ تر می کند و گزینه smooth لبه های متن را نرم تر و هموارتر می کند.

گزینه پنجم برای ترازبندی متن به صورت راست چین ، وسط چین و چپ چین به کار می رود.

گزینه ششم برای تنظیم رنگ متن به کار می رود.

با کلیک برروی گزینه هفتم( (Create warped text )  ميتوانيد با انتخاب يكي از حالات ازپيش تعيين شده شكل متن را تغيير دهيد.

توجه کنید که برای اعمال هر یک از این تنظیمات بر روی متن باید متن را در حالت انتخاب قرار دهید . برای این کار با ابزار Type روی متن دوبار کلیک کنید . متن به حالت انتخاب در می آید و زمینه آن مشکی می شود.

و بالاخره  با کلیک بر روی گزینه هشتم  پنل های پاراگراف و کاراکتر برای تنظیمات بیشتر متن باز می شود.

پنل Character علاوه بر تنظيمات فونت ، سبك ، اندازه و رنگ كه در نوار ابزارتنظیمات نيز وجود دارد، امكان تنظيم فاصله بين حروف، كلمات و تغيير خط زمينه را فراهم ميكند و ميتوانيد قبل از شروع تايپ تنظيمات را در اين پنل انجام دهيد و يا بعد از تايپ آن را اصلاح کنید.

گزينه  Leading  فاصله بين خطوط را مشخص ميكند در صورتي كه فقط يك كلمه و يا فقط يك خط را تايپ كنيد نيازي به تنظيم بين فاصله خطوط نداريد . به محض اينكه يك خط به خط اوليه اضافه شود فاصله بين خطوط اهميت پيدا ميكند.

گزینه  set the trackin  فاصله حروف بين يك كلمه يا يك عبارت را تنظيم ميكند اين فاصله ميتواند با وارد كردن عدد منفي فشرده و با وارد كردن عدد مثبت باز شود. عدد 0 به معناي عدم وجود فاصله است.

گزینه baseline   فاصله حروف از خط زمينه را تنظيم می کند تا حروف در بالا يا در زير خط زمينه قرار گيرند.

 

گزینه vertically scale   متن را از نظر عمودی کوتاهتر و یا بلندتر می کند .مقادیر بیشتر از %100 متن را بلندتر و مقادیر کمتر متن را کوتاهتر می کند.

گزینه Horizontally scale  متن را از نظر افقی کوتاهتر و یا بلندترمی کند.

پنل پاراگراف را در قسمت متن پاراگرافی معرفی خواهم کرد.

متن پاراگرافی :

برای ايجاد پاراگراف در فتوشاپ كافی است ابزار متن را انتخاب كرده و اين بار به جای كليك برروی صفحه، با كليك و سپس درگ كردن يك كادر مستطيلی به اندازه پاراگراف مورد نظر ايجاد كنيم. حال با ظاهر شدن مكان نما میتوانيد شروع به نوشتن متن مورد نظر نماييد و يا حتی متن تايپ شده در نرم افزارهايی مانند Word را به داخل كادر مربوطه  Paste كنيد. با رسيدن كلمات به آخر سطر، ادامه آنها به سطر بعد منتقل خواهد شد.

پس از تایپ متن پاراگرافی نوار تنظیماتی شبیه نوار تنظیمات متن نقطه ای در بالای صفحه فعال میشود که تنظیمات آن شبیه تنظیمات متن نقطه ای که در بخش اول آموزش توضیح داده شد می باشد.

در اینجا به معرفی پنل پاراگراف می پردازیم.

 انتخاب این دو گزینه نیز متن را راست چین و یا چپ چین می کند.

انتخاب گزینه زیر هم فاصله بین دو حرف را از حد طبیعی بیشتر و یا کمتر می کند .

 

 

 

 

 

 


 

 

6 دیدگاه در “آموزش استفاده از ابزار Type در فتوشاپ

    1. سلام
      برای رفع این مشکل از منوی Edit گزینه preferences و از منوی باز شده گزینه Type را انتخاب کنید. در پنجره باز شده از قسمت choose Text Engine options گزینه Middle Eastern را فعال کنید. سپس نرم افزار را یکبار بسته و دوباره باز کنید.

    1. سلام
      برای حذف نوشته ها و به طور کل علائم از روی عکسها می توانید از ابزارهای رتوش healing brush، patch و clone stamp استفاده کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *