آموزش استفاده از ابزار Move در فتوشاپ

آموزش استفاده از ابزار Move در فتوشاپ:

اولین ابزار در فتوشاپ ابزار Move  و کلید میانبر این ابزار کلید V می باشد.از این ابزار برای حرکت و جابجا کردن، چرخاندن و تغییر اندازه اشیاء در فتوشاپ استفاده می شود.

حرکت و جابجا کردن اشیاء:

فرض کنید چند تصویر مانند شکل زیر در صفحه داشته باشیم.

برای اینکه بتوانیم هر یک از این تصاویر را در صفحه جابجا کنیم ابتدا باید روی لایه مربوط به هر تصویر قرار بگیریم و سپس با ابزار Move تصویر را جابجا کنیم. به طور مثال اگر بخواهیم تصویر اسب را جابجا کنیم باید ابتدا در پنل لایه ها روی لایه مربوط به تصویر اسب قرار بگیریم تا این لایه فعال شود (وقتی لایه فعال شود آبی رنگ می شود) سپس با ابزار Move تصویر اسب را جابجا کنیم. شاید در اینجا که تعداد تصاویر کم هست این کار زیاد مشکل نباشد اما ممکن است گاهی اوقات تعداد تصاویر و یا اشیاء در صفحه زیاد باشند و حرکت دادن تصاویر با این روش شاید کمی مشکل باشد چون تعداد لایه ها زیاد می شود و پیدا و فعال کردن لایه مربوط به هر تصویر مشکل خواهد شد . برای رفع این مشکل بدون اینکه لایه مربوط به هر تصویر را فعال کنید ابتدا کلید Ctrl را پایین نگه دارید و سپس روی تصویری که قصد جابجا کردن آن را دارید کلیک کنید و با حرکت دادن موس آن را جابجا کنید.به این ترتیب لایه مربوط به هر تصویر به صورت خودکار انتخاب و فعال میشود. به طور مثال برای حرکت دادن تصویر اسب ابتدا کلید Ctrl را پایین نگه دارید سپس روی تصویر اسب کلیک کنید و آن را حرکت دهید. این یک روش کلی برای حرکت دادن اشیاء در صفحه می باشد .

همچنین به جای این کار می توانید در نوار property بالای صفحه تیک گزینه Auto-select را بزنید. با فعال کردن این گزینه نیز وقتی روی تصویری کلیک می کنید و آن را حرکت می دهید لایه مربوط به آن تصویر نیز به صورت خودکار انتخاب و تصویر جابجا می شود. اما بهترین روش همان استفاده از کلید Ctrl  است.

تغییر اندازه اشیاء:

برای تغییر اندازه تصاویر وبه طور کلی اشیاء در فتوشاپ از ابزار Move استفاده می کنیم.برا ی این منظور تصویری را که می خواهیم تغییر اندازه بدهیم انتخاب و سپس تیک گزینه show Transform controls را در نوار property می زنیم و یا از کلید میانبر این دستور که (ctrl+T) هست استفاده می کنیم.

با انتخاب این گزینه اهرم هایی در اطراف شیء ایجاد می شود.اگر موس را روی اهرمی که در گوشه شیء هست قرار دهید اشاره گر موس به صورت یک پیکان دو سر تغییر شکل می دهد و با درگ کردن موس اندازه شیء هم از نظر طولی و هم عرضی تغییر می کند.اگر بخواهید که نسبت تغییر طول و عرض یکسان باشد وطول و عرض تصویر متناسب با هم تغییر کنند کلید shift را نگه دارید و سپس موس را درگ کنید.پس از اینکه به اندازه دلخواه رسیدید کلید Enter را بزنید.

نکته:برای اینکه شیء از مرکز بزرگ و یا کوچک شود کلید Alt را پایین نگه دارید.

نکته: برای اینکه شیء هم از مرکز بزرگ و یا کوچک شود و هم نسبت طول و عرض آن حفظ شود کلید shift+Alt را پایین نگه دارید.

ولی اگر موس را روی اهرم هایی که در طرفین شیء قرار دارند ببرید و موس را درگ کنید فقط از همان طرف، اندازه شیء تغییر می کند.در شکل زیر با استفاده از اهرمی که در سمت راست و در طرفین هست تصویر کوچک شده است.مشاهده می کنید که فقط از سمت راست این تغییر رخ داده است.

چرخاندن اشیاء:

برای چرخاندن اشیاء نیز از ابزار Move استفاده می کنیم.برای این منظور همین طور که اهرم ها در اطراف شیء قرار دارند اشاره گرموس را در نزدیکی اهرم ها (ناحیه ای خارج از تصویر) قرار دهید.مشاهده می کنید که اشاره گر موس به شکل یک پیکان خمیده دو سر تغییر می کند.حال با درگ کردن موس می توانید شیء را بچرخانید.

شیء حول مرکز می چرخد.شما می توانید مرکز شیء را تغییر دهید و شیء را حول مرکز جدید بچرخانید.برای این کار روی دایره کوچک مرکز تصویر کلیک کنید و آن را به هر مکانی که می خواهید درگ کنید.هر جا که مرکز را قرار دهید آنجا مرکز جدید شماست و می توانید تصویر را حول این مرکز جدید بچرخانید.اگر در هنگام چرخاندن شیء کلید shift را پایین نگه دارید هر بار که موس را درگ می کنید شیء به اندازه 15 درجه می چرخد.این تغییر درجه را می توانید در نوار property مشاهده کنید.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *