آموزش تغییر رنگ مو و چشم در فتوشاپ

آموزش تغییر رنگ مو و چشم در فتوشاپ:

برای تغییر رنگ مو و چشم در فتوشاپ چندین روش وجود دارد .اما میشه گفت روشی که شما در این آموزش یاد خواهید گرفت روش ساده ای است  که افراد مبتدی نیز می توانند از آن استفاده کنند،چون در این آموزش برای این کار از لایه ماسک استفاده می کنیم امکان اصلاح اشتباهات وجود دارد،همچنین اگر از رنگی که انتخاب کردید در پایان کار راضی نبودید می توانید آن را دوباره تغییر دهید.

برای شروع عکس مورد نظرتان را در فتوشاپ باز کنید.

از منوی layer گزینه Duplicate layer را انتخاب کنید و یا با استفاده از کلید میانبر دستورکپی که ctrl+J هست از لایه Background  یک کپی بگیرید.حالا باید موها را انتخاب کنیم.یکی از ابزارهای انتخاب را بردارید.بهترین ابزار در اینجا ابزار Quick selection است.

این ابزار را انتخاب کنید،سایز آن را با توجه به وسعت مو یک سایز مناسب انتخاب کنید(می توانید با کلیدهای ],[ از کیبرد سایز آن را کوچک و بزرگ کنید) و موها را انتخاب کنید.(اگر احیانا قسمتی غیر از مو در انتخابتان قرار گرفت کلید Alt را نگه دارید و روی قسمت اضافه کلیک و یا درگ کنید تا از محدوده انتخاب کم شود،همچنین برای اینکه قسمتی را به محدوده انتخابتان اضافه کنید کلید shift را نگه دارید و روی آن قسمت کلیک و یا درگ کنید تا به محدوده انتخابتان اضافه شود.)

پس از انتخاب مو از نوار تنظیمات این ابزار که بالای نرم افزار فعال میشود گزینه Refine Edge را انتخاب کنید و در پنجره باز شده برای گزینه های smooth و feather مقداری را تنظیم کنید و دکمه ok را بزنید تا لبه های انتخاب کمی گرد و محو شود.

سپس از قسمت پایین پنل لایه ها گزینه Add layer mask را انتخاب کنید.

سپس روی گزینه کنار همین گزینه یعنی create new fill or adjustment layer کلیک کنید.

و از منوی باز شده گزینه color Balance را انتخاب کنید.ملاحظه می کنید که یک لایه با نام color Balance روی لایه ماسک ایجاد میشود. با انتخاب این گزینه کادری کنار پنل لایه ها باز میشود که با جابجایی دستگیره های مربوط به رنگ می توانید رنگ دلخواهتان را تنظیم کنید.

می بینید که علاوه بر موها قسمت های دیگر نیز رنگ شده اند.برای رفع این مشکل کلید Alt را پایین نگه دارید و موس را روی مرز بین لایه ماسک و لایه color Balance ببرید ،مشاهده می کنید که اشاره گر موس در این نقطه تغییرمی کند،در همین زمان کلیک کنید،با این کار رنگ قسمت های دیگر از بین میرود و رنگ جدید فقط روی موها اعمال میشود.

خوب رنگ مو تغییر کرد . اما اگر روی تصویر زوم کنید می بینید که قسمت هایی باید اصلاح شود .مثل قسمت زیرکه بین موهایی که روی صورت ریخته شده نباید رنگ باشد ،ولی هست .

رفع این مشکل بسیار ساده است ،چون از لایه ماسک استفاده کرده ایم . زمانی که ما یک ماسک را روی یک محدوده انتخاب اعمال می کنیم ناحیه هایی که انتخاب نشده اند در واقع ماسک شده و اعمال تغییر روی این نواحی بی تاثیر است. در یک ماسک رنگ سیاه به معنی دیده نشدن ، رنگ سفید به معنی دیده شدن و رنگ خاکستری چیزی مابین این دو است ،در واقع رنگ خاکستری به معنی شفافیت است. در واقع ماسک یک جایگزین خوب به جای ابزار پاک کن است. چرا که اگر از پاک کن برای ویرایش استفاده کنیم پیکسل ها از بین می روند و دیگر قابل بازگشت نیستند اما در ماسک پیکسل ها از بین نمی روند و حتی اگر فایل را هم ذخیره کنیم و دوباره باز کنیم می توانیم پیکسل را برگردانیم و تغییراتی که انجام داده ایم را دوباره ویرایش کنیم.

خوب برای اینکه بتوانیم مابین تار موها که رنگ شده را پاک کنیم ابزار  Brush را بردارید. سایز براش را خیلی کوچک انتخاب کنید و روی این قسمتها بکشید . البته توجه داشته باشید که حتما لایه ماسک فعال باشد (لایه بند انگشتی ماسک که در شکل زیر با کادر قرمز رنگ مشخص شده) و رنگ Foreground را نیز روی سیاه تنظیم کنید. چون گفتیم که در ماسک رنگ سیاه به معنی دیده نشدن است و ما میخواهیم که در این قسمت ها رنگ جدید دیده نشود به همین خاطر رنگ سیاه را انتخاب می کنیم.

ممکن است قسمت هایی هم که در انتخاب ما نبوده رنگ نشده باشد مثل چند تار مویی که در شکل زیر مشخص شده اند . برای رنگ کردن آنها باید ابزار Brush را بردارید ،سایزش را خیلی کوچک به اندازه پهنای یک تار مو انتخاب کنید و در حالی که لایه بندانگشتی ماسک فعال است روی این تار موها با  ابزار براش بکشید تا رنگ شوند.اینجا برای اینکه این تار موها دیده شوند باید رنگ Foreground را روی سفید تنظیم کنید زیرا رنگ سفید در ماسک به معنی دیده شدن است.

برای تغییر رنگ چشم ها نیز همین روش را استفاده کنید . یعنی ابتدا از لایه Background یک کپی بگیرید ، چشم ها (عنبیه چشم ها ) را با یکی از ابزار های انتخاب ،انتخاب کنید ، یک لایه ماسک ایجاد کنید ، وسپس با استفاده از گزینه color Balance رنگ چشم ها را تغییر دهید. فراموش نکنید برای اینکه رنگ فقط روی چشم ها اعمال شود باید کلید Alt را نگه دارید و بین مرز لایه ماسک و لایه color Balance مربوط به چشم ها کلیک کنید.

می توانید به همین روش رنگ لب ها را نیز تغییر دهید.

اگراز نتیجه خوشتان نیامد و دوست داشتید که رنگ ها را تغییر دهید روی قسمت Layer thumbnail(قسمت بندانگشتی که در تصویر زیر با کادر قرمز مشخص شده) مربوط به رنگ هر قسمت دابل کلیک کنید تا کادر مربوط به آن باز شود . دوباره با تغییر دستگیره ها می توانید رنگ ها را تغییر دهید . به عنوان مثال اگر بخواهیم رنگ موها را دوباره تغییر دهیم روی Layer thumbnail مربوط به موها که در شکل زیر دور آن کادر قرمز کشیده شده است دابل کلیک می کنیم و رنگ را تغییر می دهیم.

برای تغییر رنگ قسمت های دیگر نیز باید همین کار را انجام دهید.

این هم یک نمونه دیگر :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *