آموزش ایجاد خورشید در تصاویر و تبدیل روز به غروب در فتوشاپ

آموزش ایجاد خورشید و تبدیل روز به غروب در فتوشاپ:

در این آموزش شما یاد خواهید گرفت که چگونه یک خورشید در فتوشاپ ایجاد کنید . برای این منظور ابتدا تصویری که برای این کار مناسب باشد را در فتوشاپ باز کنید. مثلا تصویر زیر:

از قسمت پایین پنل لایه ها روی گزینه create new fill or adjustment  layer کلیک کنید و از منوی باز شده گزینه color lookup را انتخاب کنید.کادری در کنار پنل باز میشود . گزینه اول را مانند تصویر زیر انتخاب کنید ،منوی آن را باز کنید و گزینه Latesunset.3DL را انتخاب کنید . با کلیک بر روی علامتی که در تصویر زیر مشخص شده کادر را ببندید .

تصویر به شکل زیر در می آید.

حالا باید برای ایجاد خورشید یک گرادینت دایره ای ایجاد کنیم و چون خورشید از مرکز، از رنگ تقریبا سفید شروع می شود و به رنگ تقریبا قرمز می رسد باید طیف رنگی گرادینت از سفید شروع شود و به قرمز برسد که باید این طیف رنگی را خودمان بسازیم. برای این منظور باز روی گزینه create new fill or adjustment layer کلیک کنید و از منوی باز شده گزینه Gradient را انتخاب کنید . با انتخاب این گزینه پنجره Gradient fill باز میشود . style را روی Radial تنظیم کنید . روی کادر Gradient کلیک کنید تا پنجره Gradient Editor باز شود. گرادینت اول را انتخاب کنید و در قسمت پایین پنجره روی نوار گرادینت طیف رنگی را که برای ایجاد خورشید نیاز داریم را می سازیم.

روی دکمه لغزنده اول از سمت چپ دابل کلیک کنید تا پنجره انتخاب رنگ باز شود . رنگی از نوع fdf8de به این قسمت بدهید و گزینه ok را انتخاب کنید.

سپس در قسمتی که در تصویر زیر مشخص شده دابل کلیک کنید تا یک دکمه لغزنده در اینجا ایجاد شود و رنگی از نوع fce39f  به این قسمت بدهید.

با کمی فاصله از این دکمه لغزنده باز هم دابل کلیک کنید تا دکمه لغزنده دیگری ایجاد شود و رنگی از نوع ffbc80 به این قسمت بدهید .

باز هم با کمی فاصله دابل کلیک کنید و رنگی از نوع fb4976 به این قسمت بدهید و ok کنید.

روی دکمه لغزنده آخر هم دابل کلیک کنید و رنگی از نوع 838383 به این قسمت بدهید و ok کنید. پنجره Gradient Editor را نبندید.

ملاحظه می کنید که خورشید ساخته شده اما روی تصویر اصلی را پو شانده ،برای اینکه تصویر مشخص شود وبه اصطلاح خورشید روی تصویر بنشیند ،در قسمتی که در تصویر زیر مشخص شده دابل کلیک کنید و opacity آن را به %75 کاهش دهید .

سپس روی لغزنده بالایی سمت راست نیز کلیک کنید و opacity آن را به %30 کاهش دهید.

ملاحظه می کنید که خورشید به صورت زیر در می آید.

اگر مثل اینجا خورشید در جای مناسبی قرار نگرفته بود می توانید آن را جابجا کنید و در مکان مناسب قرار دهید. برای اینکه بتوانید خورشید را جابجا کنید روی Layer thumbnail(لایه بندانگشتی که در تصویر زیربا کادر قرمز رنگ مشخص شده) مربوط به لایه گرادینت دوبار کلیک کنید و خورشید را جابجا کنید و سپس از پنجره ای که باز شده گزینه ok را انتخاب کنید.

سپس حالت لایه را روی Hard light قرار دهید.

بهتر است کمی روشنایی تصویر را کم کنیم .برای این کار از قسمت پایین پنل لایه ها روی گزینه create new fill or adjustment layer کلیک کنید ،از منوی باز شده گزینه Brightness/contrast را انتخاب کنید . کادری کنار پنل لایه ها باز می شود . دکمه لغزنده مربوط به Brightness را به سمت چپ بکشید و روی 27- تنظیم کنید تا روشنایی کاهش یابد .

باز هم روی گزینه create new fill or adjustment layer کلیک کنید و با انتخاب گزینه solid color یک لایه خالی ایجاد کنید و در پنجره ای که باز میشود لایه را با رنگی از نوع ffae00 پر کنید. این کار برای این است که می خواهیم یک طیف رنگ نارنجی به رنگهای تصویر اضافه کنیم.

و حالت لایه را روی soft light قرار دهید و opacity لایه را نیز تا %35 کاهش دهید.

حالا چهار لایه اول (به جز لایه Background ) را انتخاب کنید و با فشردن کلیدهای ctrl+G آنها را با هم Group کنید.(برای اینکه چند لایه متوالی را با هم انتخاب کنید روی اولین لایه کلیک کنید ،کلید shift را پایین نگه دارید ، و سپس روی آخرین لایه کلیک کنید به این ترتیب می توانید چند لایه را که به صورت متوالی زیر هم قرار دارند را انتخاب کنید.) لایه حاصل از گروه چند لایه به طور پیش فرض به نام Group1 نامگذاری می شود.

در حالی که همین لایه در حالت انتخاب است از قسمت پایین پنل لایه ها گزینه Add layer mask را انتخاب کنید . یک لایه ماسک ایجاد میشود. سپس از منوی Image گزینه Apply Image را انتخاب کنید ،(پنجره ای باز می شود ،تنظیمات پیش فرض را تغییر ندهید) این کار برای این است که تصویر روشن تر شود و خورشید و تصویر بهتر با هم تر کیب شوند.

در اینجا بهتر است از لایه ماسک یک کپی توسط کلیدهای ctrl+J بگیرید تا رنگ تصویر کمی قوی تر شود.

سپس برای اینکه رنگ تصویر به رنگ غروب آفتاب نزدیکتر شود باید کمی رنگ را تیره کنیم .برای این کار روی گزینه Create new fill or adjustment layer کلیک کنید و از منوی باز شده گزینه curve را انتخاب کنید. کادری کنار پنل لایه ها باز می شود .روی دو نقطه از منحنی به صورت شکل زیر کلیک کنید و با کلیک روی نقطه بالایی و درگ آن، کمی منحنی را تغییر دهید به طوری که رنگ تصویر تیره شود.

حالا بهتر است کمی کنتراست تصویر (تضاد رنگ) را بیشتر کنیم. برای این منظور روی گزینه create new fill or adjustment layer  کلیک کنید و از منوی باز شده گزینه Brightness/contrast را انتخاب کنید و در کادر باز شده دکمه لغزنده contrast را تا آخر به سمت راست بکشید.

تصویر در نهایت به شکل زیر خواهد شد.

تصویر زیر هم یک نمونه دیگر است.

 

3 دیدگاه در “آموزش ایجاد خورشید در تصاویر و تبدیل روز به غروب در فتوشاپ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *