آموزش طراحی با کورل

آموزش طراحی با کورل:

در این آموزش ساده قصد داریم شما را با طراحی گلهای زیبای زیر و نحوه عملکرد چند ابزار و دستور در نرم افزار کورل دراو آشنا کنم.

برای طراحی این طرح های گل ابتدا با استفاده از ابزار Freehand یک خط راست مانند شکل زیر رسم کنید.(برای رسم خط راست با این ابزارپس از انتخاب ابزار در نقطه ابتدایی کلیک کنید کلید موس را رها کنید و سپس در نقطه انتهایی کلیک کنید)

همین طورکه خط درحالت انتخاب است از جعبه ابزار ، ابزار shape را انتخاب کنید وبا این ابزار در وسط  خط کلیک کنید . با کلیک بر روی خط علامتی شبیه ستاره مشکی رنگ روی خط ایجاد میشود. حالا روی این ستاره کلیک راست کنید و از منوی باز شده گزینه  To curve را انتخاب کنید تا خط به منحنی تبدیل شود.

با انتخاب این گزینه خط به شکل زیردرمی آید:

در این حالت باز هم در وسط خط کلیک کنید ، مشاهده می کنید که باز هم علامت ستاره ظاهر میشود روی آن کلیک کنید و موس را به سمت چپ درگ کنید تا یک منحنی به شکل زیر ایجاد شود.

پس از ایجاد منحنی روی آن کلیک راست کنید و  از منوی باز شده گزینه close curve را انتخاب کنید .

با انتخاب این گزینه منحنی توسط یک خط راست بسته میشود.

این خط راست را نیز به روشی که در بالا گفته شد به منحنی تبدیل کنید تا به این طریق یکی از گلبرگ های گل را ایجاد کرده باشید.

این گلبرگ را در حالت انتخاب قرار دهید و با کلیک چپ روی رنگ آبی روشن از پالت رنگها آن را از رنگ آبی پر کنید (یا هر رنگ دلخواهی) همچنین با کلیک راست بر روی علامت ضربدر در پالت رنگها دورخط شکل را حذف کنید.

در حالی که گلبرگ در حالت انتخاب ابزار Transparency را از جعبه ابزار انتخاب کنید .

با این ابزارروی لبه گلبرگ کلیک کنید و به سمت راست درگ کنید.

حالا روی ابزار pick tool کلیک کنید تا شکل به حالت انتخاب در آید. با استفاده از کلید + ماشین حساب کیبرد از این شکل یک کپی بگیرید و با کلیک روی گزینه mirror horizontally  در قسمت نوار ویژگی ها  شکل را در جهت افقی قرینه کنید. گلبرگ به صورت زیر باید باشد:

این دو شکل را با هم انتخاب کنید و توسط کلیدهای ctrl+G آنها را با هم گروه کنید.

در حالی که گلبرگ در حالت انتخاب است یکبار دیگر روی آن کلیک کنید تا نقاط ترسیمی اطراف آن به شکل پیکان های دو سویه تغییر یابند. در این حالت روی مرکز شکل () کلیک کنید وآن را به سمت پایین درگ کنید (جابجا کنید)

سپس از منوی Arrange گزینه Transformations و سپس گزینه Rotate را انتخاب کنید (Alt+f8).

در پنجره باز شده در کادر مربوط به زاویه چرخش، زاویه را 30 درجه تایپ کنید و روی گزینه Apply چندین بار کلیک کنید تا گلبرگ های گل کامل شوند. ( چون مجموع زوایای داخلی دایره 360 درجه می باشد و زاویه چرخش نیز 30 درجه میباشد پس 360/30=12 . یعنی با این زاویه می توان 12 گلبرگ کپی کرد ،یکی از گلبرگ ها را که داریم  پس 11 باردیگر روی گزینه Apply کلیک کنید)

همه این اشکال را با هم انتخاب کنید و توسط کلیدهای ctrl+G آنها را با هم گروه کنید .سپس از گل یک کپی توسط کلید + از ماشین حساب ، بگیرید و کمی آن را کوچک کنید (در حین کوچک کردن گل کلید shift را پایین نگه دارید تا گل از همه ابعاد به یک اندازه کوچک شود) و از رنگ آبی تیره پر کنید و کمی آن را دوران دهید.

برای طراحی گل دیگر یکی از گلبرگ های گل قبلی را انتخاب کنید .آن را توسط کلیدهای ctrl+U از حالت گروه خارج کنید . سپس شکل سمت راست را انتخاب و در قسمت پایین شکل سمت چپ قرار دهید.

این دو شکل را نیز با هم گروه کنید و همانند مرحله قبل دوران دهید .

همه این اشکال را با هم گروه کنید .یک کپی از آن بگیرید و کمی آن را کوچک کنید(در حین کوچک کردن کلید shift را پایین نگه دارید) وآن را از رنگ آبی تیره پر کنید .

 

3 دیدگاه در “آموزش طراحی با کورل

    1. سلام
      حداقل سخت افزار مورد نیاز برای نرم افزارهایی مثل کورل و فتوشاپ CPU Ci3، VGA 1GB، RAM 4GB می باشد. البته این نرم افزارها روی سیستم های ضعیف تر هم نصب می شوند اما احتمال دارد که کند کار کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *