آموزش ابزار Envelope در کورل

آموزش ابزار Envelope در کورل:

اگر پس از رسم یک شکل و یا ایجاد یک نوشته ابزار Envelope را انتخاب کنید پوششی به شکل یک کادر خط چین دور شئ را می گیرد که با جابجایی گره های موجود روی این پوشش شئ ،دستخوش تغییر میشود.

برای استفاده از این ابزار پس از رسم شئ این ابزار را انتخاب کنید .برای انتخاب این ابزار کافی است کلید چپ موس را روی ابزار Drop shadow برای چند لحظه نگه دارید تا زیرابزارهای این ابزار نمایش داده شوند .ابزار Envelop در این گروه ابزار قرار دارد.

با انتخاب این ابزارپوششی به شکل يك كادر خط چين در اطراف شئ ظاهر ميشود كه روي آن گره هايي وجود دارد . با کلیک روی این گره ها و درگ کردن آنها شئ انتخاب شده تغییرشکل می یابد. در تصویر زیر با استفاده از این ابزار متنی را تغییر شکل داده ایم.

در تصویر زیر چند مستطیل کنار هم رسم شده اند و با استفاده از این ابزار تغییر شکل یافته اند.(ابتدا مستطیل ها را با فشردن کلیدهای ctrl+G گروه کنید)

پس از انتخاب ابزارEnvelope  نوار تنظیمات مربوط به این ابزار در نوار ویژگی های بالای نرم افزار فعال میشود.

گزینه اول presets : با استفاده از کادرکشویی کنار این گزینه میتوانید از حالت های از پیش تعریف شده این ابزاراستفاده کنید.

گزینه های Add nodes و Delete nodes :

با کلیک روی خط چینی که روی شئ ایجاد میشود و سپس کلیک روی این گزینه ها می توانید روی خط چین گره ای اضافه و یا حذف کنید . روش دیگر برای اضافه کردن گره روی خط چین دابل کلیک روی آن است و روش دیگر برای حذف گره نیز دابل کلیک روی گره می باشد.

گزینه های مربوط به ویرایش خطوط و گره ها :

با استفاده از گزينه هاي ويرايش خطوط و گره ها در نوار ويژگيها ميتوانيد كادر خط چين را ويرايش كنيد. براي فعال شدن اين گزينه ها روي خط چين كليك كنيد تا یک نقطه در حالت انتخاب قرار گيرد . به عنوان مثال اگر بخواهیم قسمتی از شکل مرحله قبل را که به صورت خط راست است را به منحنی تبدیل کنیم روی یک نقطه از خط چین کلیک کنید ،با کلیک در یک نقطه علامتی شبیه به یک ستاره مشکی رنگ روی خط چین ایجاد میشود . سپس روی گزینه convert to curve کلیک کنید ،یک پیکان دو سویه در این نقطه ایجاد می شود ،روی این پیکان کلیک کنید و به سمت دلخواه درگ کنید .مشاهده می کنید که خط راست به منحنی تبدیل می شود.

گزینه create envelope from :

با استفاده از این گزینه می توانید هر شئ دلخواهی را به عنوان یک حالت از ابزار envelope جایگزین کنید.برای این کار ابتدا دو شئ متفاوت رسم کنید و یکی از آنها را با ابزارEnvelope  انتخاب کنید .سپس روی گزینه create envelope from کلیک کنید .اشاره گر موس به شکل یک فلش مشکی رنگ در می آید .با این فلش روی شئ دیگر کلیک کنید .این شئ به عنوان جلوه Envelope به شئ قبلی اعمال میشود. به عنوان مثال در اینجا میخواهیم که یک شکل ستاره را به شکل مرحله قبل (مستطیل های کنار هم) به عنوان جلوه Envelope اعمال کنیم .برای این کار با استفاده از ابزار star یک ستاره رسم کنید . سپس با ابزار Envelope روی شکل مرحله قبل کلیک کنید .

حالا روی گزینه create envelope from کلیک کنید . اشاره گر موس به شکل یک فلش مشکی رنگ در می آید . با این فلش روی ستاره کلیک کنید . مشاهده می کنید که ستاره به عنوان یک جلوه Envelope به مستطیل ها اعمال میشود .

حال اگر روی یکی از گره های اطراف ستاره کلیک کنید یک جلوه Envelope به شکل ستاره خواهید داشت.

گزینه copy envelope properties :   

با استفاده از این گزینه میتوانید جلوه Envelope ای را که به یک شکل اعمال کرده اید روی یک شکل دیگر کپی کنید .فایده این گزینه این است که وقتی میخواهید روی چندین شکل Envelope   یکسان ایجاد کنید به جای اینکه روی تک تک اشکال این جلوه را ایجاد کنید،  روی یکی از اشکال جلوه را ایجاد میکنید و تنظیمات را انجام میدهید . سپس با استفاده از این گزینه جلوه   Envelopeرا روی سایر اشکال کپی کنید. به این صورت که شکلی را که میخواهید افکت  را روی آن کپی کنید انتخاب کنید سپس ابزار  Envelopeرا از جعبه ابزار انتخاب کنید .از نوار ویژگی ها گزینه copy  envelope properties را انتخاب کنید .با انتخاب این گزینه اشاره گر موس به یک فلش مشکی رنگ تبدیل میشود .با این فلش شکلی را که میخواهید جلوه  را از روی آن کپی کنید انتخاب کنید .به این صورت جلوه Envelope از شکلی به شکل دیگر کپی میشود.

در تصویر زیر جلوه ستاره ای که در مرحله قبل به مستطیل ها داده شده بود بر روی یک مربع کپی شده است.

گزینه  Envelope clear :

 با کلیک روی این گزینه میتوانید جلوه Envelope اعمال شده را حذف کنید.

اگر منوی Effect را باز کنید جلوه Envelope در این منو نیز قرار دارد. در حالی که شئ مور نظرتان در حالت انتخاب است اگر این جلوه را از این منو انتخاب کنید پنجره ای در سمت راست نرم افزار باز میشود .اگر روی گزینه Add preset کلیک کنید حالت های آماده بیشتری از این جلوه در کادر زیر این گزینه به نمایش در می آید که می توانید هر یک از این حالات را انتخاب کنید و سپس گزینه Apply را انتخاب کنید تا این جلوه به شئ انتخاب شده اعمال شود.

در اینجا می توانید با ویرایش گره هایی که در اطراف شئ قرار دارند شئ را تغییر دهید.

 

 

3 دیدگاه در “آموزش ابزار Envelope در کورل

  1. خیلی ازتون ممنونم.مثل شما آسون پیدا نمیشه.چقدر فاصله ست بین آموزشهای جنابعالی در این سایت نسبت به بقیه سایتها.سپاس که چنین گنجی رو رایگان به هموطنان تقدیم کردید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *