آموزش ابزار Text tool در کورل

آموزش ابزار Text در کورل:

در اکثر مواقع وقتی که طرحی را در نرم افزار کورل دراو طراحی میکنیم نیاز داریم که متنی نیز به آن اضافه کنیم که این امکان را نرم افزار کورل با استفاده از ابزارText tool در اختیار ما قرار می دهد.

در CorelDRAW به دو صورت ميتوانید متن ایجاد کنید. متن  نقطه ای و متن پاراگرافی. متن نقطه ای براي ايجاد نوشته هاي کوتاه يک جمله اي يا يک کلمه ای مورد استفاده قرار ميگیرد مثل علامت تجاری ،لوگو، عنوان و غیره و متن پاراگرافي همانطورکه از نام آن پیداست، براي ايجاد متنهاي چند سطري و بیشتر که براي توضیح مطلب است، مورد استفاده قرار ميگیرد. متن پاراگرافي داخل يک کادر يا فريم متني قرار ميگیرد . برای ایجاد هر دو نوع متن از ابزار Text tool استفاده میشود.

متن نقطه ای:

برای ایجاد متن نقطه ای ابزار Text را انتخاب کنید، سپس روي نقطه اي در صفحه طراحي کلیک کنید؛ خط عمودي به صورت چشمک زن ظاهر مي شود. حال مي توانید در نقطه مورد نظر متن خود را تايپ کنید. با انتخاب این ابزار نوار تنظیمات زیربرای ویرایش متن در بالای صفحه فعال میشود. پس از اتمام متن تايپ شده براي ويرايش متن، باید ابزار  Pick Tool را از جعبه ابزار انتخاب کنید .

object position:

این گزینه موقعیت مکانی متن تایپ شده را در صفحه طراحی نشان می دهد.

object size:

این گزینه ابعاد طول و عرض متن تایپ شده را نشان می دهد.

 Angle of Rotation:

برای چرخش یا دوران متن تایپ شده از این گزینه استفاده میشود. باید مقدار درجه ای را که می خواهید متن را دوران دهید  داخل این کادر درج کنید و سپس کلید Enter را بزنید.

mirror horizontally  و mirror vertically :

از این دو گزینه برای قرینه کردن متن در جهت افقی و یا عمودی استفاده میشود.

Font list: کادرکشویی  Font List شامل تعداد متنوعي از قلمها ميباشد که از آنها ميتوانید براي تغییر نوع قلم پیش فرض استفاده کنید. کافي است پس از تايپ متن مورد نظر، آن را در حالت انتخاب قرار دهید و از اين لیست يک قلم را انتخاب کنید که به متن شما اعمال شود .

توجه کنید که تعداد قلم هاي موجود در ليست فونت بستگي به تعداد قلمهايي دارد که در پوشه Font ويندوز سيستم شما وجود دارد .

Font size: در قسمت Font Size ميتوانید سايز قلم خود را تغییر دهید. عدد پیش فرض سايز  24 ميباشد. علاوه بر اعدادي که در اين لیست وجود دارد، ميتوانید عدد موردنظر خود را تايپ کرده و کلید  Enter را فشار دهید تا سایز مورد نظر شما بر روی متن اعمال شود .

در قسمت  Font Style  ميتوانید از حالتهاي Bold (ضخیم کردن )،   Italic (مورب کردن ) و  Underline (زیر خط دار کردن ) براي متن انتخابي استفاده کنید.

Horizontal alignment:

این گزينه براي ترازبندي متن مورد استفاده قرار ميگیرد. باکلیک روي گزينه Horizontal Alignment لیستي از انواع ترازبندي متن نمايش داده ميشود. با انتخاب هر يک از آنها متن موردنظر به شكل چپ چین، راست چین و وسط چین و … ترازبندي ميشود.

Text properties  :

با کلیک بر روی این گزینه پنجره ای در کنار صفحه باز می شود که دسترسی به تمام آیکون هایی را که در بالا آموزش داده ام و همچنین دسترسی به چند خاصیت دیگر از قبیل تغییر رنگ متن ، تغییر رنگ پس زمینه متن ، تعیین ضخامت دورخط متن و تغییر رنگ آن و … را برای شما فراهم می کند.

Edit text  :

با کلیک بر روی این گزینه پنجره ای باز می شود که می توانید متن را ویرایش کنید . هر قسمتی از متن را که قصد ویرایش آن را دارید باید به حالت انتخاب در بیاورید  (high light)  حالا می توانید مانند یک محیط تایپ متنی مانند word به راحتی متن را ویرایش کنید.

 متن پاراگرافی :  برای ایجاد متن پاراگرافی توسط ابزار Text Tool روي نقطه دلخواه در صفحه طراحي کلیک کنید. کلید موس را پايین نگه داريد و بكشید تا کادري به شكل نقطه چین براي تايپ متن ايجاد شود سپس کلید موس را رها کنید. کادر نقطه چین در حالت انتخاب و اشاره گر موس، داخل کادر درحالت چشمک زن قرار دارد. می توانید داخل کادر شروع به تايپ کنید . در هنگام تايپ در کادر، زماني که مكان نما به انتهاي کادر ميرسد به طور خودکار به سطر بعدي منتقل میشود و نیازی به فشردن کلید Enter نیست.

ميتوانید متني را از جاي ديگر کپي کرده و داخل کادر پاراگراف  Paste کنید. کادر رسم شده محدوده تايپ را مشخص می کند. پس از تایپ متن ميتوانید ابزار انتخاب را بردارید و توسط اهرمهاي اطراف کادر، محدوده تايپ را تغییر سايز يا دوران دهید .

در صورتيکه متن داخل کادر بیشتر از فضاي کادر باشد يک علامت به شكل مثلث توپر مطابق شكل زیردرپايین کادر متن نمايش داده ميشودکه به شما هشدار ميدهد تعداد سطرهاي متن از فضاي کادر بیشتر است و بخشي از متن پنهان است، براي برطرف کردن اين علامت هشدار می توانید به دو روش عمل کنید:

 

روش اول:  توسط اهرمهاي اطراف کادر،سايزکادر را بزرگتر کنید تا جايي که شكل مثلث توپر به شكل يک مربع توخالي ظاهر شود.

روش دوم: سطرهاي اضافه به يک کادر ديگر منتقل شود.برای این کار ابتدا با ابزار Text Tool يک کادر متني ديگر رسم کنید، سپس با اشاره گر موس روي علامت مثلث توپر کلیک کنید. اشاره گر ماوس به شكل يک پیكان سیاه توپر ديده ميشود سپس روي کادرمتني خالي که ایجاد کرده اید کلیک کنید، به اين شكل متن اضافه به کادر جديد منتقل ميشود. اين دو کادر توسط يک خط آبي رنگ به هم متصل (link ) ميشوند.

پس از ایجاد متن پاراگرافی نوار تنظیمات آن در بالای صفحه فعال میشود که تنظیمات آن مانند تنظیمات متن تقطه ای است که در بالا گفته شد.

یکی دیگراز قابلیت های ابزار Text این است که می توانیم متنی را روی یک مسیرکه این مسیر می تواند شامل اشکال هندسی (دایره ،بیضی ، مربع و …) ،اشکال غیر هندسی ، خطوط منحنی و یا هر مسیر دلخواهی قرار دهیم. قرار دادن متن بر روی مسیر به دو روش صورت می گیرد.

روش اول: در این روش ابتدا يک مسیر ايجادکنید. ابزار Text Toolرا انتخاب کرده و اشاره گر موس را روي خط منحني يا دور خط شکل نزديک کنید. مشاهده می کنید که شکل اشاره گر موس تغییر می کند .روی خط شکل کلیک کنید .با کلیک بر روی خط اشاره گر موس به حالت چشمک زن در می آید . حالامی توانید متن خود را تایپ کنید.

در این روش اگر اشاره گر موس را روی خط شکل قرار دهید اشاره گر موس به شکل یک منحنی در می آید که می توانید روی مسیر تایپ کنید اما اگر اشاره گر موس را کمی داخل شکل ببرید اشاره گر موس به شکل     در می آید که اگر کلیک کنید می توانید همانند یک متن پاراگرافی درون شکل دلخواه خود تایپ کنید.

روش دوم: ابتدا يک مسیر ايجاد کنید. متني را که از قبل تايپ شده است در حالت انتخاب قرار دهید سپس از منوي  Text گزینه Fit Text to path را انتخاب کنید. مشاهده می کنید که اشاره گر موس تغییر می کند. اشاره گر را به مسیر موردنظر نزديک کنید در اين زمان متن روي مسیر قرار ميگیرد؛ جايگاه آن را مشخص و سپس کلیک کنید .

پس از تایپ متن بر روی مسیر نوار تنظیمات مربوط به متن در بالای صفحه فعال میشود.

Text orientation:

در این قسمت می توانید شکل ظاهری متن را با استفاده از حالت هایی که در لیست کشویی وجود دارد تغییر دهید.

 

Distance from path :

در این کادر با کم و زیاد کردن مقدار عددی می توانید متن را به داخل یا خارج مسیر سوق دهید.

Offset

در این کادر با کم و زیاد کردن مقدار عددی می توانید متن را بر روی مسیر به سمت چپ یا راست حرکت دهید.

Mirror text horizontally وmirror text vertically :

با کلیک بر روی این دو گزینه می توانید متن را در جهت افقی یا عمودی قرینه کنید.

سایر تنظیمات نیز همانند متن نقطه ای و پاراگرافی که قبلا گفته شد می باشد.

پس از انجام تنظیمات دلخواه بر روی متن در صورت تمایل می توانید مسیر (بیضی) را حذف کنید .برای این کار باید مسیر را از متن جدا کنید تا بتوان حذفش کرد . برای جدا کردن متن از مسیر از منوی Arrange گزینه (Break text apart (ctrl+k را انتخاب کنید . به این ترتیب متن از مسیر جدا می شود .حالا می توانید روی مسیر کلیک کنید و کلید Delete را از کیبرد بزنید تا مسیر حذف شود.

گاهی اوقات پیش می آید که پس از تايپ يک متن نقطه ای یا پاراگرافی نیاز دارید که تغییرات مختلفـي مانند تغییرفاصله بین حروف، تغییر فاصله بین سطرهای متن پاراگرافی و … روی متن انجام دهید برای ایجاد این تغییرات پس از تایپ متن در حالی که متن در حالت انتخاب است ابزار shape tool را انتخاب کنید . پس از انتخاب این ابزار در اطراف متن اهرم هایی ایجاد میشود. مانند شکل زیر:

اگر روی اهرمی که در سمت چپ متن قرار دارد کلیک کنید و موس را به سمت چپ یا راست  بکشید می توانید فاصله بین حروف را کم و زیاد کنید .اگر روی اهرمی که در سمت راست قرار دارد کلیک کنید و موس را به سمت بالا یا پایین بکشید می توانید فاصله بین خطوط را در متن پاراگرافی کم یا زیاد کنید.

همچنین با کلیک روی مربع های کوچک کنار هر حرف و درگ کردن موس می توانید آن حرف را جا به جا کنید. همچنین وقتی روی مربع های کوچک کلیک کنید مربع تو خالی به مربع تو پر تبدیل میشود (در واقع حرف انتخاب میشود) که در این حالت می توانید تغییراتي مانند تغییر نوع فونت، تغییر سايز فونت، تغییر رنگ حروف و دوران دادن حروف و … را روی حرف انتخاب شده اعمال کنید.

تبدیل متن به منحنی :

گاهی اوقات نیاز داریم که ساختار متن را به منظور اعمال تغییرات خاصی تغییر بدهیم که در این مواقع باید متن را به منحنی تبدیل کنیم.در واقع منظور از تبدیل متن به منحنی این است که بتوانیم روی هر یک از حروف کار کنیم و تغییرات لازم را بدهیم. در بالا گفتیم که اگر ابزار shape را انتخاب کنیم می توانیم تغییراتی مثل جابجایی حروف ، تغییر رنگ ، تغییر فونت و … را روی متن اعمال کنیم اما هنگامی که بخواهیم ساختار متن را تغییر دهیم ، به عنوان مثال بخواهیم نقطه حرفی را که مربع شکل است به مثلث تبدیل کنیم و یا سرکش حرف ” گ” را بلند تر ویا کوتاهتر کنیم و تغییراتی از این دست که روی ساختار حروف انجام میشود باید ابتدا متن را به منحنی تبدیل کنیم . برای این کار باید متن را انتخاب کنیم ، روی متن کلیک راست کنیم و از منوی باز شده گزینه convert to curve را انتخاب کنیم و یا از منوی Arrange این گزینه را انتخاب کنیم و یا از کلید میانبر این دستور که ctrl+Q هست استفاده کنیم. پس از تبدیل متن به منحنی گره هایی روی متن ایجاد میشود که پس از آن با انتخاب ابزار shape می توانیم متن را ویرایش کنیم و در ساختار متن تغییراتی ایجاد کنیم. با انتخاب ابزار shape گره های بسیاری روی حروف ایجاد میشوند که با کلیک روی این گره ها و درگ کردن موس می توانیم حروف را تغییر دهیم و یا با دابل کلیک روی گره ها آنها را حذف کنیم و یا با دابل کلیک روی قسمت هایی که گره ای وجود ندارد گره ایجاد کنیم و …

به عنوان مثال به ساختار کلمه “گلستان” در تصویر زیر دقت کنید.

 

حالا می خواهیم که ساختار حروف این کلمه را تغییر دهیم .پس ابتدا متن را انتخاب و کلیدهای ctrl+Q را می فشاریم تا متن به منحنی تبدیل شود. سپس ابزار shape را انتخاب می کنیم. همان طور که در تصویر زیر مشاهده می کنید گره هایی روی متن ایجاد میشوند.

با تغییر وضعیت گره ها متن را به صورت زیر در می آوریم.(برای این کار باید با کاربرد ابزار shape آشنا باشید ،آموزش کاربرد ابزار shape به طور کامل در سایت وجود دارد.)

نکته دیگر اینکه اگر بخواهیم هر یک از حروف یک رنگ متفاوت از هم داشته باشند به عنوان مثال حرف “ن” به رنگ زرد باشد ویا بخواهیم نقطه های حرف “ت” را جابجا کنیم ، اگرروی حرف “ن” کلیک کنیم کل کلمه انتخاب میشود و اگر روی رنگ زرد کلیک کنیم کل متن به رنگ زرد در می آید، برای رفع این مشکل باید متن را break کنیم (متن را بشکنیم) برای این کار متن را انتخاب و روی آن کلیک راست می کنیم و از منوی باز شده گزینه Break curve Apart را انتخاب می کنیم و یا از منوی Arrange این گزینه را انتخاب میکنیم و یا از کلید میانبر این دستور که ctrl +K هست استفاده می کنیم. با این کار متن شکسته می شود و شما می توانید هر یک از حروف را به صورت جداگانه انتخاب کنید و با کلیک چپ روی رنگ دلخواه از پالت رنگها به حرف رنگ بدهید . نقطه های حروف را نیز می توانید جداگانه انتخاب وجابجا کنید.

در مورد متن های انگلیسی نیز همین طور است.

9 دیدگاه در “آموزش ابزار Text tool در کورل

  1. سلام وقت بخیر ممنون از سایت مفیدتون خدا قوت
    من یه سوال داشتم چطوری میشه قطر متن رو به اندازه دلخواه کم و زیاد کرد ولی استاندارد شکل و شمایل متن هم بهم نخوره

    1. سلام، ممنون از همراهی شما
      برای تغییر قطر یا پهنای متن کلید f12 را بزنید، کادر out line pen باز می شود. در قسمت color رنگ را همرنگ متن انتخاب کنید و در کادر مربوط به width پهنا را یا از گزینه های موجود انتخاب کنید یا به صورت دستی خودتان مقدار دلخواه را تایپ کنید و ok را بزنید. در واقع با این کار ما پهنای دورخط متن را تغییر می دهیم اما چون رنگ انتخابی با رنگ متن یکی است به نظر می رسد که پهنای متن کم و زیاد می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *