آموزش ابزار Bezier در کورل

آموزش و کاربرد ابزار Bezier در کورل:

اين ابزار مهمترين و كاربردي ترين ابزار رسم خط در مجموعه ابزار ترسيم خطوط ميباشد. با اين ابزار هم مي توانيد خط هاي راست،هم منحني وهم شكسته رسم كنيد. اگر کلید چپ موس را چند لحظه روی ابزار freehand نگه دارید سایر ابزارهای رسم خط نیز نمایان میشوند که Bezier سومین ابزار در این گروه ابزار است.

 رسم خط شکسته:  ابزار Bezier  را انتخاب کنید .در یک نقطه کلیک کنید سپس کلید موس را رها کنید و در نقطه دوم کلیک کنید و دوباره کلید موس را رها کنید و سپس در نقطه بعدی کلیک کنید و به همین صورت ادامه دهید وهر بار يك كليك كنيد و در نهايت براي پايان مسير كليد Enterرا فشار دهيد .

 رسم منحني: ابتدا ابزار Bezier را انتخاب كنيد، سپس در يك نقطه كليك كنيد.کلید موس را رها کنید و مجدداً در نقطه ديگري كه مسير خط است، كليك كنيد و موس را بكشيد تا يك منحني رسم شود. حال براي ادامه يك مسير به همين شكل عمل كنيد و درانتهای مسیر کلید Enter را بزنید. اگر بخواهيد در ادامه رسم يك خط منحني، يك خط راست (مستقيم) بكشيد بايد روي گره آخر دابل كليك كنيد و بعد رسم خط راست را ادامه دهيد. اين روش زماني استفاده ميشود كه ميخواهيد تركيبي از خطوط منحني و راست را با هم ترسیم کنید. در هنگام استفاده از ابزار Bezier و رسم خطوط منحني، با كشيدن موس اهرمهایي ظاهر میشود که توسط اين اهرمها و ابزار Shape Toolميتوانيد خطوط را ويرايش كنيد.

همان طور که قبلا اشاره شد پس از رسم خط با ابزار Bezier می توانید خطوط را با استفاده از ابزار shape  ویرایش کنید .پس از انتخاب ابزار shape نوار تنظیمات در بالای صفحه فعال میشود.

اضافه و حذف کردن گره ها: 

گاهی برای تنظیمات دقیق تر یک خط رسم شده نیاز دارید یک گره را حذف یا یک گره اضافه کنید .

برای اضافه کردن گره روی یک مسیر روی آن دابل کلیک کنید .برای حذف کردن گره نیز روی گره دابل کلیک کنید .روش دیگر برای حذف و اضافه کردن گره استفاده از علامت + براي اضافه و علامت – براي حذف گره ها ميباشد.

اتصال و جدا کردن مسیرها:(join to nodes،break curve

join to nodes :  گره ابتدایی و انتهایی یک مسیر را انتخاب کنید (ابتدا روی گره ابتدایی کلیک کنید تا انتخاب شود سپس کلید shift را نگه دارید و روی گره انتهایی مسیر کلیک کنید به این طریق هردو گره با هم به حالت انتخاب در می آیند)پس از انتخاب گره ها وقتی گزینه join to nodes را انتخاب کنید این دو گره را به هم متصل میکند.بدیهی است که این گزینه زمانی فعال است که شکل شما یک مسیر باز مانند یک خط باشد.

break curve : بر عكس اين عمل براي تبديل يك مسير بسته به يك مسير باز يا جدا كردن گره مشترک در يك مسير، گره مشترک را انتخاب كرده و روي گزينه  Break Curveدر نوار ويژگيها كليك كنيد تا گره ها از هم جدا شوند.مثلا مسیربسته شکل بالا را انتخاب و گزینه  Break Curve را انتخاب کنید خواهید دید که مسیر باز میشود .در اینجا برای اینکه شما بهتر مسیر باز شده را ببینید ضخامت دور خط شکل را افزایش داده ام.

تبدیل منحنی به خط و خط به منحنی:(convert to curve،convert to line )

convert to curve :اين گزینه در نوار ويژگيها امكان تبديل يك خط صاف به منحني را به شما ميدهد. براي تبديل يك خط صاف به منحني، ابتدا با ابزار Shape Toolروي يك نقطه از شکل كليك كنيد.روی خط علامتی شبیه ستاره مشکی رنگ ایجاد میشود. در اين زمان گزینه convert to curve  در نوار ويژگيها فعال ميشود، روي اين گزينه كليك كنيد. دو اهرم روي خط شکل انتخاب شده ظاهر ميشود. با درگ کردن این دو اهرم خط به منحنی تبدیل میشود.شکل (1) یا اینکه میتوانید در وسط اهرم ایجاد شده کلیک کنید و موس را به هر سمتی که مد نظرتان است درگ کنید.شکل (2) به اين صورت خط صاف انتخاب شده به يك منحني تبديل ميشود.

convert to line : عکس این عمل یعنی تبدیل منحنی به خط هم با انتخاب گزینه convert to line امکان پذیر است . مثلا برای تبدیل  خط منحنی شکل (2) تصویر بالا روی منحنی کلیک کرده وسپس گزینه  convert to line  را از نوار ویژگی ها انتخاب کنید.

گزینه Reverse Direction  

با كليك روي اين گزینه در نوار ويژگيها، ترتيب گره ها از شروع به پايان معكوس شده و نقطه شروع مسير به نقطه پاياني تبديل ميشود و برعكس.

بسته شدن یک مسیر:(close curve

اگر مسير ايجاد شده باز باشد، با كليک روي اين دكمه اين مسير باز به يك مسير بسته تبديل ميشود.به اين شكل كه گره شروع و پايان به هم متصل ميشوند.

گزینه stretch or scale nodes

برای تغییر سایز(کشیدن) گره های انتخاب شده هم در جهت طولی و هم در جهت عرضی می باشد.

به این صورت که پس از انتخاب گره یا گره های مورد نظر، از نوار ویژگی ها این گزینه را انتخاب کنید . در اطراف شکل نقاط ترسیمی به شکل مربع های کوچک مشکی ایجاد میشود .اگرموس را روی این یکی از این مربع ها ببرید اشاره گر موس به صورت یک علامت + در می آید .در این هنگام اگر موس را درگ کنید گره های انتخاب شده را می توانید جا بجا کنید.

گزینه rotate or skew nodes

از این گزینه برای چرخش و یا مورب کردن گره یا گره های انتخاب شده استفاده میشود. به این صورت که پس از انتخاب گره ها از نوار ویژگی ها گزینه rotate or skew nodes را انتخاب کنید. دراطراف شکل پیکان هایی ایجاد میشود اگر موس را روی یکی از پیکان هایی که در چهار زاویه ی شکل قرار دارند(خمیده هستند) ببرید و در جهت و یا خلاف جهت عقربه های ساعت موس را درگ کنید(بچرخانید) شکل دوران می یابد. ولی اگر موس را روی پیکان هایی که صاف هستند ببرید و درگ کنید شکل مورب میشود.

گزینه Align nodes

نقاط یا گره های انتخاب شده دریک شکل را به خط عمودی یا افقی با توجه به تنظیم خود شما تبدیل می کند. در شکل زیر دو گره میانی خط انتخاب شده اند.

بدیهی است برای اینکه این گزینه فعال باشد باید بیش از یک گره انتخاب شود تا بتوان آنها را به خط افقی یا عمودی تبدیل کرد.

گزینه select all nodes

با انتخاب این گزینه همه نقاط یا گره های موجود در یک آبجکت  انتخاب می شوند.

 

 

 

4 دیدگاه در “آموزش ابزار Bezier در کورل

  1. عالی بود
    من باید خیلی سریع یک طرح لوگو رو برای شرکت در یک مسابقه وکتور می کردم که با اموزش شما و بدون هیچ تجربه کار با کورل این کار رو سریع انجام دادم.
    سپاسگزارم

    1. سلام
      اگر از ابزار pen برای دورگیری استفاده می کنید پس از اتمام دورگیری روی قسمتی که دورگیری کرده اید راست کلیک کنید و گزینه Make selection را انتخاب کنید و یا کلید های ctrl+Enter را بزنید و برای save کردنش هم از منوی select گزینه save selection را انتخاب کنید. اما اگر از سایر ابزارهای انتخاب برای دورگیری استفاده می کنید مثل Lasso tool و … پس از اتمام دورگیری selection خودش ایجاد میشه و فقط برای save کردنش باز هم از منوی select گزینه save selection را انتخاب کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *