آموزش استفاده از ابزار Polyline در کورل:

آموزش ابزار polyline در کورل:

این ابزارزیرمجموعه ابزار freehand می باشد.اگرکلید چپ موس را روی ابزار freehand برای چند لحظه نگه دارید زیر ابزار های این ابزار نمایان میشوند که polyline یکی از آنهاست.

توسط این ابزار می توانید خطوط راست ، شکسته و منحنی رسم کنید.

رسم خط راست:برای رسم خط راست ابتدا این ابزار را انتخاب کنید سپس در نقطه ای کلیک کنید ،سپس در حالی که کلید موس را رها کرده اید در مسیر یک خط راست موس را حرکت دهید و در نقطه دلخواه دابل کلیک کنید تا خط راست رسم شود.

رسم خط شکسته: برای رسم خط شکسته پس از انتخاب این ابزار در نقطه ای کلیک کنید سپس در حالی که کلید موس را رها کرده اید در مسیر دلخواه موس را حرکت دهید و در نقطه ای کلیک کنید و دوباره کلید موس را رها کنید در مسیر بعدی موس را حرکت دهید و باز در نقطه ای کلیک کنید به همین ترتیب میتوانید ادامه دهید تا خط شکسته رسم شود ولی در پایان مسیر باید دابل کنید یا کلید Enter را بزنید. همچنین با این ابزار به همین طریق میتوانید اشکال بسته رسم کنید .برای رسم اشکال بسته کافی است نقطه پایانی را روی نقطه شروع کلیک کنید.

رسم خط منحنی: برای رسم خط منحنی پس از انتخاب این ابزار در نقطه ای کلیک کنید ،کلید چپ موس را نگه دارید و منحنی را رسم کنید (مثل کشیدن منحنی با مداد) و در نقطه پایانی دابل کلیک کنید و یا کلید Enter را بزنید.

پس از رسم خط توسط این ابزار در نوار ویژگی ها نوار تنظیمات مربوط به این ابزار فعال میشود.

گزینه اول از سمت چپ (object origin ) تعیین موقعیت: مکان خط یا شکل را در صفحه طراحی مشخص می کند. در کادر X اگر عددی را وارد کنید خط یا شکل رسم شده در جهت  افقی به سمت چپ یا راست حرکت می کند و اگر عددی را در  کادر Y وارد کنید در مسیر عمودی و بالا و پایین شکل مورد نظر جابجا می شود . عددی که به صورت پیش فرض در این دو  کادر وجود دارد مقیاس قرار گیری خط در صفحه می باشد کافیست کمی خط  را به طرفین حرکت دهید متوجه می شوید  که اعداد پیش فرض این دو کادر تغییر میکنند .

گزینه دوم (object size) تغییر ابعاد بر اساس واحد: این دو کادر مربوط به ابعاد طول و عرض شکل یا خط رسم شده می باشد .

 

گزینه سوم (scale factor) تغییر ابعاد بر اساس درصد: در این کادر می توانید اندازه شکل را بر اساس درصد تغییر دهید که اگر علامت قفل کنار این کادر بسته باشد(با کلیک روی علامت قفل میتوانید آن را باز یا بسته کنید) می توانید ابعاد شکل خود را به صورت یکجا هم عرضی و هم طولی به مقدار درصد دلخواهتان تغییر دهید یعنی اگرشما فقط X  را تغییر دهید Y هم خود به خود به همان اندازه تغییر می کند ولی اگر قفل باز باشد فقط می توانید یا طول و یا عرض را تغییر دهید و برای اینکه هم عرض و هم طول را تغییر دهید باید جدا جدا در این دو کادر مقدار تغییر را درج کنید.

گزینه چهارم (Angle of rotation) تنظیم دوران: برای چرخش شکل حول مرکز می توانید از کادر Angle of rotation استفاده کنید.به این صورت که ابتدا شکل را انتخاب کنید و سپس در این کادر مقدار دوران را درج کنید و بعد یا در صفحه کلیک کنید و یا کلید Enter را بفشارید.

گزینه پنجم (قرینه کردن):  از این دو گزینه برای قرینه کردن اشکال و خطوط استفاده میشود. mirror horizontally (قرینه کردن به صورت افقی) و mirror vertically(قرینه کردن به صورت عمودی)

گزینه ششم (outline width) تغییر ضخامت خط: با کلیک روی علامت مثلث کوچک کنار این گزینه لیست مقادیر ضخامت خط باز میشود با انتخاب یکی از این مقادیرضخامت خط تغییر می کند .البته شما می توانید مقدار دلخواه خود را در این کادر تایپ کنید و سپس کلیدEnter   را بزنید تا تغییر اعمال شود.

 

گزینه هفتم :این گزینه خود شامل سه گزینه است.

Start arrowhead: اگر پس از رسم خط در حالی که خط در حالت انتخاب است از کادر بازشوی این گزینه یکی از انواع پیکان ها (فلش) را انتخاب کنید به ابتدای خط یک پیکان اضافه میشود.

End arrowhead: اگر پس از رسم خط در حالی که خط در حالت انتخاب است از کادر بازشوی این گزینه یکی از انواع پیکان ها (فلش) را انتخاب کنید به انتهای خط یک پیکان اضافه میشود.

Line style: پس از رسم خط در حالی که خط در حالت انتخاب است می توانید از کادر بازشوی این گزینه نوع خط را تغییر دهید.

گزینه هشتم (close curve) بستن منحنی: اگر پس از رسم خط روی این گزینه کلیک کنید خط رسم شده به یک شکل بسته تبدیل میشود.

گزینه نهم (freehand smoothing): هر چه مقدار این گزینه بیشتر باشد خطی که رسم می کنید گره های کمتری دارد و نرم تر است و هر چه مقدار این گزینه کمتر باشد تعداد گره ها بیشتر است .

 

یک دیدگاه در “آموزش استفاده از ابزار Polyline در کورل:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *