آموزش استفاده از ابزار Freehand در کورل:

آموزش و کاربرد ابزارFreehand  در کورل:

اولين ابزار در مجموعه ابزارهاي ترسيم خط است و همانطور كه از نام آن پيداست براي رسم دستي و آزاد خطوط در صفحه طراحي كاربرد دارد.

با ابزار Freehand به سه روش ميتوانيد خطوط را رسم كنيد:
-1رسم خطوط به صورت دستی  ،-2رسم خطوط راست يا مستقيم ،-3رسم خطوط شکسته

رسم خطوط به صورت دستی: در این روش ابتدا ابزار Freehand را از جعبه ابزار انتخاب كنيد، در نقطه اي از صفحه طراحي كليك كنيد، كليد موس را پايين نگه داريد و شروع به رسم خطوط كنيد،مانند اينكه با مداد طراحي به وسيله دست روي يك صفحه كاغذ طراحي ميكنيد. در انتها كليد موس را رها كنيد .

رسم خط راست: پس از انتخاب ابزار Freehand در نقطه اي از صفحه كليك كنيد، سپس كليد چپ موس را رها كنيد و موس را حركت دهيد تا مسير رسم خط راست را مشخص كنيد. اكنون در نقطه ديگري كليك كنيد، اين نقطه پايان خط راست است .

رسم خط شکسته: براي رسم خطوط شكسته يا يك شكل بسته، بعد از انتخاب ابزارfreehand  در يك نقطه كليك كنيد ودر حال که موس را رها کرده اید  موس را حركت دهيد و در نقطه اي ديگر دابل كليك كنيد. به همين شكل در طول مسير نقطه بعدي را انتخاب و دابل كليك كنيد. در انتها در نقطه پاياني يكبار كليك كرده و موس را رها كنيد. با اين شيوه يك خط شكسته ايجاد كرده ايد.  براي ايجاد يك شکل بسته نیز به همین روش عمل کنید و نقطه پاياني را روي نقطه شروع كليك كنيد. به اين ترتيب شکل رسم شده به يك شكل بسته تبديل ميشود.

پس از رسم خط با هر سه روش بالا در نوار ویژگی های بالای صفحه نوار مربوط به تنظیمات این ابزار فعال میشود.

گزینه اول از سمت چپ (object origin ) تعیین موقعیت: مکان خط یا شکل را در صفحه طراحی مشخص می کند. در کادر X اگر عددی را وارد کنید خط یا شکل رسم شده در جهت  افقی به سمت چپ یا راست حرکت می کند و اگر عددی را در  کادر Y وارد کنید در مسیر عمودی و بالا و پایین شکل مورد نظر جابجا می شود . عددی که به صورت پیش فرض در این دو  کادر وجود دارد مقیاس قرار گیری خط در صفحه می باشد کافیست کمی خط  را به طرفین حرکت دهید متوجه می شوید  که اعداد پیش فرض این دو کادر تغییر میکنند .

گزینه دوم (object size) تغییر ابعاد بر اساس واحد: این دو کادر مربوط به ابعاد طول و عرض شکل یا خط رسم شده می باشد .

گزینه سوم (scale factor) تغییر ابعاد بر اساس درصد: در این کادر می توانید اندازه شکل را بر اساس درصد تغییر دهید که اگر علامت قفل کنار این کادر بسته باشد(با کلیک روی علامت قفل میتوانید آن را باز یا بسته کنید) می توانید ابعاد شکل خود را به صورت یکجا هم عرضی و هم طولی به مقدار درصد دلخواهتان تغییر دهید یعنی اگرشما فقط X  را تغییر دهید Y هم خود به خود به همان اندازه تغییر می کند ولی اگر قفل باز باشد فقط می توانید یا طول و یا عرض را تغییر دهید و برای اینکه هم عرض و هم طول را تغییر دهید باید جدا جدا در این دو کادر مقدار تغییر را درج کنید.

گزینه چهارم (Angle of rotation) تنظیم دوران: برای چرخش شکل حول مرکز می توانید از کادر Angle of rotation استفاده کنید.به این صورت که ابتدا شکل را انتخاب کنید و سپس در این کادر مقدار دوران را درج کنید و بعد یا در صفحه کلیک کنید و یا کلید Enter را بفشارید.

گزینه پنجم (قرینه کردن):  از این دو گزینه برای قرینه کردن اشکال و خطوط استفاده میشود. mirror horizontally (قرینه کردن به صورت افقی) و mirror vertically(قرینه کردن به صورت عمودی)

 

گزینه ششم (outline width) تغییر ضخامت خط: با کلیک روی علامت مثلث کوچک کنار این گزینه لیست مقادیر ضخامت خط باز میشود با انتخاب یکی از این مقادیرضخامت خط تغییر می کند .البته شما می توانید مقدار دلخواه خود را در این کادر تایپ کنید و سپس کلیدEnter   را بزنید تا تغییر اعمال شود.

 

گزینه هفتم :این گزینه خود شامل سه گزینه است.

Start arrowhead: اگر پس از رسم خط در حالی که خط در حالت انتخاب است از کادر بازشوی این گزینه یکی از انواع پیکان ها (فلش) را انتخاب کنید به ابتدای خط یک پیکان اضافه میشود.

End arrowhead: اگر پس از رسم خط در حالی که خط در حالت انتخاب است از کادر بازشوی این گزینه یکی از انواع پیکان ها (فلش) را انتخاب کنید به انتهای خط یک پیکان اضافه میشود.

Line style: پس از رسم خط در حالی که خط در حالت انتخاب است می توانید از کادر بازشوی این گزینه نوع خط را تغییر دهید.

گزینه هشتم (close curve) بستن منحنی: اگر پس از رسم خط روی این گزینه کلیک کنید خط رسم شده به یک شکل بسته تبدیل میشود.

 

گزینه نهم (freehand smoothing): هر چه مقدار این گزینه بیشتر باشد خطی که رسم می کنید گره های کمتری دارد و نرم تر است و هر چه مقدار این گزینه کمتر باشد تعداد گره ها بیشتر است .

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *