آموزش استفاده از ابزار 3point curve در کورل:

آموزش ابزار  3point curve (ابزار منحنی سه نقطه ای) در کورل:

به وسيله اين ابزار ميتوانيد به سرعت يك كمان رسم كنيد. اگر کلید چپ موس را روی ابزار freehand برای چند لحظه نگه دارید زیرابزارهای آن نمایان میشوند که 3point curve در این گروه ابزار قرار دارد. ابتدا ابزار را انتخاب كنيد، در يك نقطه كليك كنيد ودر حالی که کلید موس را پایین نگه داشته اید موس را بكشيد تا یک خط رسم شود حال در نقطه دلخواه، موس را رها كنيد و سپس در مسیر خط رسم شده به عقب برگردید و موس را بالا یا پایین ببرید ، نوع كمان خود را مشخص كنيد، سپس مجدداً كليك كنيد .

پس از رسم کمان در نوار ویژگی ها نوار تنظیمات مربوط به این ابزار فعال میشود.

گزینه اول از سمت چپ (object origin ) تعیین موقعیت: مکان شکل را در صفحه طراحی مشخص می کند. در کادر X اگر عددی را وارد کنید شکل رسم شده در جهت  افقی به سمت چپ یا راست حرکت می کند و اگر عددی را در  کادر Y وارد کنید در مسیر عمودی و بالا و پایین شکل مورد نظر جابجا می شود . عددی که به صورت پیش فرض در این دو  کادر وجود دارد مقیاس قرار گیری خط در صفحه می باشد کافیست کمی خط  را به طرفین حرکت دهید متوجه می شوید  که اعداد پیش فرض این دو کادر تغییر میکنند .

گزینه دوم (object size) تغییر ابعاد بر اساس واحد: این دو کادر مربوط به ابعاد طول و عرض شکل یا خط رسم شده می باشد .

گزینه سوم (scale factor) تغییر ابعاد بر اساس درصد: در این کادر می توانید اندازه شکل را بر اساس درصد تغییر دهید که اگر علامت قفل کنار این کادر بسته باشد(با کلیک روی علامت قفل میتوانید آن را باز یا بسته کنید) می توانید ابعاد شکل خود را به صورت یکجا هم عرضی و هم طولی به مقدار درصد دلخواهتان تغییر دهید یعنی اگرشما فقط X  را تغییر دهید Y هم خود به خود به همان اندازه تغییر می کند ولی اگر قفل باز باشد فقط می توانید یا طول و یا عرض را تغییر دهید و برای اینکه هم عرض و هم طول را تغییر دهید باید جدا جدا در این دو کادر مقدار تغییر را درج کنید.

گزینه چهارم (Angle of rotation) تنظیم دوران: برای چرخش شکل حول مرکز می توانید از کادر Angle of rotation استفاده کنید.به این صورت که ابتدا شکل را انتخاب کنید و سپس در این کادر مقدار دوران را درج کنید و بعد یا در صفحه کلیک کنید و یا کلید Enter را بفشارید.

گزینه پنجم (قرینه کردن):  از این دو گزینه برای قرینه کردن کمان  استفاده میشود. mirror horizontally (قرینه کردن به صورت افقی) و mirror vertically(قرینه کردن به صورت عمودی)

 

گزینه ششم (outline width) تغییر ضخامت خط: با کلیک روی علامت مثلث کوچک کنار این گزینه لیست مقادیر ضخامت خط باز میشود با انتخاب یکی از این مقادیرضخامت خط کمان تغییر می کند .البته شما می توانید مقدار دلخواه خود را در این کادر تایپ کنید و سپس کلیدEnter   را بزنید تا تغییر اعمال شود.

گزینه هفتم :این گزینه خود شامل سه گزینه است.

 

Start arrowhead: اگر پس از رسم کمان در حالی که کمان در حالت انتخاب است از کادر بازشوی این گزینه یکی از انواع پیکان ها (فلش) را انتخاب کنید به ابتدای کمان یک پیکان اضافه میشود.

End arrowhead: اگر پس از رسم کمان در حالی که کمان در حالت انتخاب است از کادر بازشوی این گزینه یکی از انواع پیکان ها (فلش) را انتخاب کنید به انتهای کمان یک پیکان اضافه میشود.

Line style: پس از رسم کمان در حالی که کمان در حالت انتخاب است می توانید از کادر بازشوی این گزینه نوع خط کمان  را تغییر دهید.

گزینه هشتم (close curve) بستن منحنی: اگر پس از رسم کمان روی این گزینه کلیک کنید خط رسم شده به یک شکل بسته تبدیل میشود.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *