آموزش ابزار crop و زیرابزارهای آن در کورل

آموزش ابزار crop و زیر ابزارهای آن در کورل:(ابزار های برش در کورل)

از این ابزار برای برش به شکل یک کادر چهار گوش استفاده میشود .به این صورت که عمل برش ،اشکالی را که از کادر crop بیرون باشند را حذف می کند.

اگرموس را روی ابزار crop برای چند لحظه نگه دارید زیر ابزارهای آن نمایش داده میشوند.

برای استفاده از این ابزار ابتدا یک شکل رسم کنید .من در اینجا یک مستطیل با استفاده از ابزار Rectangle رسم میکنم.

سپس ابزارcrop  را انتخاب کنید.در نقطه ای کلیک کنید ،در حالی که کلید چپ موس را نگه داشته اید موس را درگ کنید و در نقطه مورد نظرتان رها کنید.کادری ایجاد میشود که محدوده برش را نمایش میدهد .با زدن کلید Enter از کیبورد قسمتی که خارج از این کادر قرار دارد حذف میشود.(توجه داشته باشید که اشکال ابتدا باید حتما انتخاب شوند و سپس از ابزار crop استفاده کنید در غیر این صورت اگر اشکال دیگری هم در صفحه باشند و در کادر crop نباشند حذف خواهند شد)

مشاهده می کنید که با زدن کلید Enter قسمتی که خارج از کادر قرار دارد حذف شده است.

وقتی که با ابزا ر crop محدوده برش را تعیین می کنید نوار تنظیمات این ابزار در نوار ویژگی ها فعال میشود.

کادر اول مکان شکل را در صفحه طراحی نشان میدهد. که اگرمقدار x را تغییر دهید شکل از لحاظ افقی و اگر مقدارY را تغییر دهید شکل از لحاظ عمودی تغییر مکان میدهد.

کادر دوم اندازه طول و عرض شکل رسم شده را نشان میدهد.

اگر در کادر سوم عددی را درج کنید و سپس کلید Enter را بزنید زاویه کادر crop تغییر میکند.

با انتخاب کادر چهارم یعنی گزینه clear crop marquee کادر crop حذف خواهد شد.

ابزار دوم از این گروه ابزار ابزار knife می باشد. Knife در لغت به معنی چاقو است و همان طور که از نامش پیداست ابزاری برای برش اشکال می باشد. روش استفاده از اين ابزار به این صورت است که ابتدا ابزار را از جعبه ابزار انتخاب و روي كناره يك شکل كليك كنيد، سپس موس را بكشيد (بدون نگه داشتن کلید موس ) و روي كناره ديگر شکل  مجدداً كليك كنيد. نقطه شروع و پايان محل برش نمايش داده ميشود. به اين ترتيب، شکل شما توسط ابزار چاقو برش ميخورد و به دو قسمت تبديل ميشود . اگر با ابزارpick tool  روی هر یک از این قسمت های برش خورده کلیک کنید می توانید آن را جابجا کنید.

روش ديگر برش به اين شكل است كه كليد سمت چپ موس را روي كناره يك شکل کلیک کنید و در حالی که کلید چپ موس را پایین نگه داشته اید موس را روی شکل حرکت دهید و موس را در نقطه پایانی رها کنید . با رها کردن کلید موس در نقطه پایانی شکل برش می خورد.

پس ازانتخاب  ابزار knife  در نوار ویژگی ها دو گزینه فعال میشود: keep as one object و Auto close on cut .

گزینه keep as one object :

در اين حالت ابزار چاقو، شکل را ميبرد و به دو بخش جدا از هم و وابسته تبديل ميكند؛( این گزینه را قبل از برش انتخاب کنید) در حالت انتخاب اين گزينه، عمل برش انجام ميشود اما شکل به دو قسمت جدا از هم تبديل نميشود، بلكه يك شئ مركب است و براي جداسازي آنها بايد از فرمان Break Curve Apart که در منوی Arrange قرار دارد یا کلید میانبر ctrl+k استفاده كرد. پس از انتخاب این فرمان دو قسمت برش خورده از هم جدا میشوند ولی دو شکل بسته نیستند.

گزینه Auto close on cut:
 هنگامی که از ابزار چاقو برای برش استفاده می کنید به طور پيشفرض اين گزينه فعال است. در اين حالت شکل پس از برش خوردن به دو شکل کاملا مجزا و بسته تبديل ميشود. حال اگر اين گزينه را غيرفعال كنيد، دو شکل برش خورده و از هم جدا ميشوند با اين تفاوت كه بسته نيستند.

سومین ابزار از این گروه ابزار ،ابزار virtual segment Delete  می باشد. توسط اين ابزار ميتوانيد خطوط اطراف يك شکل یا خطوط رسم شده توسط ابزارهای رسم خط مثل freehand، pen، Bezier … را پاك كنيد. اين ابزار فقط خطوط را از بين ميبرد. یعنی اگر با این ابزار روی یک خط کلیک کنید آن را حذف می کند. برای درک بهتر به شکل های زیر توجه کنید.

برای حذف خطی که در شکل حذف شده از این ابزار استفاده کردیم . با این ابزار روی خط قرار بگیرید ،آیکن این ابزار به صورت مورب است و تا به صورت عمود روی خط قرار نگیرد آن را حذف نمی کند.

چهارمین ابزار از این گروه ابزار،ابزار Eraser یا پاک کن می باشد. اين ابزار به عنوان يك پاك كن عمل ميكند.

با انتخاب ابزار پاك كن، نوار تنظیمات این ابزار در بالای صفحه فعال میشود.

با استفاده از گزینه shape می توانید شکل پاک کن را که به دو صورت دایره شکل و مربع شکل است انتخاب کنید.

در کادر گزینه بعدی می توانید سایز پاک کن را تغییر دهید.

به سه روش می توان از ابزار Eraser برای پاک کردن اشکال استفاده کرد:
روش اول:يك شئ را انتخاب كنيد سپس با ابزار پاك كن روي كناره شکل به عنوان نقطه شروع كليك كنيد، كليد سمت چپ ماوس را پايين نگه داشته و به دلخواه روي شئ کل حركت دهيد و در نقطه پاياني موس را رها کنید .این قسمت از شکل انتخاب شده پاک میشود.

روش دوم: پس از انتخاب شکل  ابزار پاك كن را انتخاب کنید، روي نقطه اي از شکل كليك كنيد، كليد موس را رها كنيد و مجدداً در نقطه ديگر كليك كنيد. عمل پاك كردن به شكل خط راست انجام ميگيرد.

روش سوم: با ابزار پاك كن در هر جايي از شکل انتخاب شده دابل كليك كنيد. به اندازه ضخامت پاك كن، شکل مورد نظر پاک میشود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *