آموزش استفاده از ابزار Transparency در کورل

آموزش ابزار Transparency در کورل:

 

با استفاده از اين جلوه، ميتوان اشيا را مانند يك طلق شفاف كرد تا اشيايي كه در زير آن قرار ميگيرند ديده شوند. رنگ شکل شفاف روي شکل زيرين تأثير ميگذارد. ميزان شفافيت يك شکل قابل تنظيم است، براي استفاده از جلوه شفافيت، ابتدا دو شکل رسم کنید (مانند شکل زیر که روی هم قرار بگیرند) شکل رویی را انتخاب کنید .ابزار Transparency را بردارید و روي  شکل رویی كليك كنيد و كليد ماوس را پايين نگه داريد و به سمت بیرون شکل بكشيد و در نقطه مناسب كليد موس را رها كنيد، در اين صورت جلوه شفافيت به شکل انتخاب شده اعمال ميشود.

پس از اعمال جلوه شفافیت نوار تنظیمات این ابزار فعال میشود.

اولین آیکون از سمت چپ گزینه No transparency است که با انتخاب آن شفافیتی که به شکل اعمال شده از بین میرود.گزینه دیگری که با انتخاب  No transparency در کنار آن وجود دارد گزینه Merge mode  است که از لیست کشویی آن می توانید مد رنگی یا حالت نمایش رنگ را در شکل انتخاب شده تست کنید.هر کدام از این گزینه ها یک افکت را روی شکل اعمال می کند.

دومین آیکون گزینه uniform transparency  است که با انتخاب آن و کم و زیاد کردن Transparency کل شکل به مقداری که در کادر Transparency تنظیم کرده اید شفاف می شود.

سومین آیکن که پرکاربردترین نیز هست گزینه Fountain transparency است که با انتخاب آن به شکل gradient اعمال میشود. وقتی شکلی را رسم میکنیم و ابزار Transparency را از جعبه ابزار برمیداریم و روی شکل به روشی که در ابتدای آموزش گفته شد کلیک میکنیم و به سمت بیرون شکل درگ میکنیم ابزار به صورت پیش فرض روی این حالت از شفافیت تنظیم میشود.

با انتخاب  گزینه Fountain transparency  چهار حالت برای جلوه شفافیت ایجاد میشود که در شکل بالا مشخص شده اند.

Linear fountain transparency (شفافیت خطی):با انتخاب این گزینه شفافیت به صورت خطی به شکل اعمال میشود.

با حرکت دادن مربع های سیاه و سفیدی که در شکل بالا مشخص شده اند می توانید زاویه شفافیت را تغییر دهید.همچنین زاویه شفافیت با استفاده از گزینه Rotate در نوار تنظیمات نیز قابل تغییر است.

Elliptical fountain transparency (شفافیت دایره ای):با انتخاب این گزینه شفافیت به صورت دایره ای به شکل اعمال میشود.

Conical fountain transparency (شفافیت مخروطی):با انتخاب این گزینه شفافیت به صورت مخروطی به شکل اعمال میشود.

 

Rectangular fountain transparency (شفافیت چهار ضلعی): با انتخاب این گزینه شفافیت به صورت چهار ضلعی به شکل اعمال میشود.

میزان شفافیت را نیز در کادر Node transparency می توانید تنظیم کنید.

با استفاده از گزینه Copy transparency می توانید شفافیتی را که به یک شکل اعمال کرده اید روی شکل یا اشکال دیگر کپی کنید. فایده این گزینه این است که وقتی میخواهید روی چندین شکل شفافیت یکسان ایجاد کنید به جای اینکه روی تک تک اشکال شفافیت ایجاد کنید،  روی یکی از اشکال شفافیت را ایجاد میکنید  . سپس با استفاده از این گزینه افکت شفافیت را روی سایر اشکال کپی کنید. به این صورت که شکلی را که میخواهید افکت  را روی آن کپی کنید انتخاب کنید سپس ابزار Transparencyرا از جعبه ابزار انتخاب کنید . از نوار ویژگی ها گزینه Copy transparency را انتخاب کنید .با انتخاب این گزینه اشاره گر موس به یک فلش مشکی رنگ تبدیل میشود .با این فلش شکلی را که میخواهید افکت  را از روی آن کپی کنید انتخاب کنید .به این صورت افکت شفافیت  از شکلی به شکل دیگر کپی میشود.

چهارمین آیکن گزینه vector pattern transparency  است که با انتخاب آن روی شکل انتخابی پترنی از نوع وکتورایجاد میشود . که میتوانید شکل pattern را از لیست کشویی گزینه Transparency picker به دلخواه انتخاب کنید و از کادر باز شده روی یکی از پترن ها کلیک کرده و از کادر باز شده روی گزینه Apply  کلیک کنید تا تغییرات اعمال شوند.

پنجمین آیکن گزینه Bitmap pattern transparency است که با انتخاب آن روی شکل انتخابی پترنی از نوع بیت مپ ایجاد میشود. که میتوانید شکل pattern را از لیست کشویی گزینه Transparency picker به دلخواه انتخاب کنید و از کادر باز شده روی یکی از پترن ها کلیک کرده و از کادر باز شده روی گزینه Apply  کلیک کنید تا تغییرات اعمال شوند.

ششمین آیکون گزینه Two color pattern transparency  است که با انتخاب آن روی شکل انتخابی پترنی با دو رنگ ایجاد میشود. که میتوانید شکل pattern را از لیست کشویی گزینه Transparency picker به دلخواه انتخاب کنید .

در نوار تنظیمات سه آیکن آخر که مربوط به پترنهاست(vector pattern transparency, Bitmap pattern transparency, Two color pattern transparency) میتوانید با استفاده از گزینه Background transparency شفافیت پس زمینه شکلی را که افکت روی آن اعمال شده کم و زیاد کنید.مثلا در شکل بالا شفافیت پس زمینه روی 100 تنظیمم شده است و مشاهده می کنید که پس زمینه ستاره کاملا شفاف است اما در شکل زیر شفافیت پس زمینه  روی 50 تنظیم شده است.

2 دیدگاه در “آموزش استفاده از ابزار Transparency در کورل

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *