آموزش ابزارهای Lasso،polygon lasso ، Magnetic lasso در فتوشاپ

آموزش ابزارهای انتخاب گروه Lasso(Lasso tool، polygon lasso toolو Magnetic lasso tool ):

از آنجایی که فتوشاپ یک نرم افزار کاربردی روی تصاویر محسوب میشود ومعمولا نیز عملیات انجام شده بر روی کل تصویر انجام نمی شود اولین اقدام در انجام دادن عملیات بر روی تصویر انتخاب محدوده یا محدوده هایی از تصویر می باشد که بتوان بر روی آنها به انجام عملیات پرداخت بدون اینکه سایر نواحی تصویر تغیییر یابند.

فتوشاپ دارای سه گروه ابزارانتخاب کاربردی و قدرتمند است که عبارتند از : ابزارهای گروه Marquee ،ابزارهای گروه Lasso  ،ابزارQuick selection    و ابزار Magic wand  میباشد که دو ابزار آخر در یک گروه ابزار قرار دارند که می توانند به شیوه و شکل های مختلف محدوده های انتخاب متفاوتی را ایجاد کنند.

ابزار انتخاب Lasso:

بر خلاف ابزارهای گروه Marquee (Rectangular marquee،  Elliptical marquee، single row marquee وsingle column marquee) که دارای یک کادر منظم و غیر قابل انعطاف برای انتخاب هستند ابزار انتخاب گروه Lasso  برای ایجاد کادرهای انتخاب نامنظم و به طور کلی برای دوربری در تصاویر استفاده میشوند.در این گروه ابزار سه ابزار Lasso tool، polygon lasso toolو   Magnetic lasso قرار دارند.کلید میانبر این سه ابزار حرف L از کیبرد است که با نگه داشتن کلید shift و زدن متوالی حرف L بین این سه ابزار جا به جا میشود.

Lasso tool:

روش استفاده از این ابزار این گونه است که با کلیک در یک نقطه و سپس درگ بر روی لبه های کناری تصویر مورد نظر می توانید نقطه ابتدا و انتهای محدوده انتخاب را به هم متصل کنید .اگر نقطه ابتدا و انتهای مسیر انتخاب را به هم متصل نکنید فتوشاپ به صورت خود کار این دو نقطه را با یک خط مستقیم به هم وصل می کند.

Polygon lasso tool:

در استفاده از ابزار Lasso حتما متوجه شدید که اگر چه این ابزار برای دوربری استفاده میشود اما لرزش دست در هنگام کار با این ابزار سبب میشود محدوده های انتخاب دقیقی رسم نشود.برای رفع این مشکل میتوان از ابزار Polygon lasso استفاده کرد .برای استفاده از این ابزار بر روی یک نقطه کلیک کرده و سپس مکان نما را به نقطه دوم برده و دوباره کلیک کنید در این حالت یک پاره خط انتخاب ایجاد میشود .این عمل را تا نقطه انتها انجام دهید و در نقطه انتها برای بسته شدن محدوده انتخاب دابل کلیک کنید. این ابزار با رسم یک چند ضلعی محدوده انتخاب را ایجاد می کند..چون این ابزار لبه های تصویر را با دقت بیشتر و بدون لرزش دست انتخاب می کند محدوده انتخاب دقیق تری خواهید داشت.

Magnetic lasso tool:

برای استفاده از این ابزار در یک نقطه کلیک کنید وفقط موس را در طول مسیر بر روی لبه های تصویر حرکت دهید . این ابزار همان طور که از شکل آیکنش پیداست مانند یک آهن ربا به صورت هوشمند بر روی لبه های تصویر قرار می گیرد که حتی با وجود لرزش دست در هنگام جابجایی موس باز هم نقاط انتخاب دقیقا به لبه های تصویر می چسبند.

اگر در هنگام کار با ابزارهای polygon lasso  و Magnetic lasso نقطه ای را به اشتباه انتخاب کردید می توانید با زدن کلید Delete آن نقطه را حذف کرده و ادامه انتخاب را انجام دهید.

اگر در حین استفاده ازهر ابزارانتخابی ،ناحیه ای را انتخاب کنید و بخواهید ناحیه دیگری انتخاب کنید و به ناحیه قبلی اضافه کنید مشاهده می کنید که ناحیه اول از حالت انتخاب خارج می شود.برای اینکه بتوانید بعد از انتخاب ناحیه اول ناحیه دیگری  را به ناحیه انتخاب شده اضافه کنید کلید shift را نگه دارید( مشاهده می کنید که اشاره گر موس به یک + تبدیل میشود و این به این معنی است که ناحیه ای را به ناحیه انتخاب شده اضافه می کند) و سپس اقدام به انتخاب ناحیه های بعدی کنید  و یا اینکه می توانید در نوار تنظیماتی که پس از انتخاب هر یک از ابزارها  در بالای نرم افزار (نوار اختیارات) فعال میشود گزینه Add To Selection را انتخاب کنید.مثلا در تصویر زیر همان طور که می بینید چشم ها انتخاب نشده اند برای اینکه چشم ها هم در محدوده انتخاب قرار گیرند کلید shift را نگه دارید و سپس با یکی از ابزارهای انتخاب چشم ها را انتخاب کنید مشاهده می کنید که چشم ها در محدوده انتخاب قرار می گیرند.

برای اینکه ناحیه ای را از ناحیه انتخاب شده کم کنید کلید Alt را در حین انتخاب پایین نگه دارید(مشاهده می کنید که اشاره گر موس به علامت منفی – تبدیل میشود و این به این معنی است که ناحیه ای را از ناحیه انتخابی کم می کند) و یا از نوار اختیارات گزینه subtract from selection را انتخاب کنید.مثلا در تصویر زیر اگر بخواهیم نوک اردک را از ناحیه انتخاب کم کنیم کلید Alt را نگه میداریم و سپس با یکی از ابزار های انتخاب نوک را انتخاب میکنیم .مشاهده می کنید که نوک از محدوده انتخاب خارج میشود.

مشاهده می کنید که درتصویر زیرنوک از محدوده انتخاب کم شده است.

پس از انتخاب محدوده با هر یک از ابزارها گزینه دیگری هم در نوار اختیارات فعال میشود به نام Refine Edge . با استفاده از این گزینه می توانید  لبه ها انتخاب را تصحیح کنید.به این صورت که پس از انتخاب این گزینه پنجره Refine edge باز میشود که می توانید با وارد کردن مقداردر کادر smooth و یا درگ کردن دکمه لغزنده  لبه های انتخاب را نرم کنید و با وارد کردن مقدار در کادر feather لبه های انتخاب را کمی محو کنید تا انتخاب بهتی داشته باشید.(توجه کنید که این مقادیر نباید خیلی زیاد باشند و در هر انتخاب با توجه به وضعیت انتخاب این مقادیر فرق می کنند)

استفاده از این گزینه زمانی که بخواهیم قسمتی از تصویر را انتخاب کنیم و در پس زمینه دیگری قرار دهیم باعث میشود که قسمت انتخاب شده طبیعی تر در پس زمینه جدید بنشیند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *