آموزش استفاده از ابزار انتخاب Rectangular Marquee و زیر ابزارهای آن در فتوشاپ

آموزش ابزارهای انتخاب گروه Marquee در فتوشاپ:

از آنجایی که فتوشاپ یک نرم افزار کاربردی روی تصاویر محسوب میشود ومعمولا نیز عملیات انجام شده بر روی کل تصویر انجام نمی شود اولین اقدام در انجام دادن عملیات بر روی تصویر انتخاب محدوده یا محدوده هایی از تصویر می باشد که بتوان بر روی آنها به انجام عملیات پرداخت بدون اینکه سایر نواحی تصویر تغیییر یابند.

فتوشاپ دارای سه ابزارانتخاب کاربردی و قدرتمند است که عبارتند از : ابزارهای گروه Marquee  ،ابزارهای گروه Lasso  ،ابزارQuick selection    و ابزار Magic wand  میباشد که دو ابزار آخر در یک گروه ابزار قرار دارند که این ابزارها می توانند به شیوه و شکل های مختلف محدوده های انتخاب متفاوتی را ایجاد کنند. در این آموزش چگونگی استفاده از ابزار های گروه Marquee بررسی میشوند.

ابزارهای انتخاب گروه Marquee:

با این ابزارمی توانید انتخاب هایی به شکل مستطیل ،بیضی و خطوط انتخاب افقی و عمودی داشته باشید.

برای انتخاب محدوده مستطیل شکل کافی است بر روی ابزار Rectangular Marquee Tool کلیک کنید یا کلید میانبر آن حرف M را تایپ کنید . سپس در نقطه ای کلیک کرده و درگ کنید.برای داشتن محدوه انتخاب به شکل مربع کافی است پس از انتخاب این ابزاردر حین درگ کردن کلید shift را پایین نگه دارید.

 

برای انتخاب محدوده بیضی شکل نیز کافی است کلید چپ موس را بر روی ابزار Rectangular  Marquee Tool  چند لحظه نگه دارید تا زیر ابزارهای آن نمایان شوند . سپس بر روی ابزار Elliptical Marquee Tool کلیک کرده و برای انتخاب محدوده ،در نقطه ای کلیک کرده و سپس درگ کنید. در این جا هم برای داشتن محدوده انتخاب به شکل دایره کافی است پس از انتخاب ابزاردر حین درگ کردن کلید shift را پایین نگه دارید.

 

برای غیر فعال کردن ناحیه انتخاب شده کلیدهای ctrl+D را فشار دهید و یا از منوی select گزینه deselect را انتخاب کنید و یا داخل ناحیه انتخاب شده دابل کلیک کنید و یا در نقطه ای غیراز ناحیه انتخابی کلیک کنید.

اگر در حین استفاده از ابزارانتخاب ،ناحیه ای را انتخاب کنید و بخواهید ناحیه دیگری انتخاب کنید مشاهده می کنید که ناحیه اول از حالت انتخاب خارج می شود.برای اینکه بتوانید بعد از انتخاب ناحیه اول ناحیه دیگری  را به ناحیه انتخاب شده اضافه کنید کلید shift را نگه دارید( مشاهده می کنید که اشاره گر موس به یک + تبدیل میشود و این به این معنی است که ناحیه ای را به ناحیه انتخاب شده اضافه می کند) و سپس اقدام به انتخاب ناحیه های بعدی کنید  و یا اینکه می توانید در نوار تنظیماتی که پس از انتخاب ابزار در بالای نرم افزار (نوار اختیارات) فعال میشود گزینه Add To Selection را انتخاب کنید.

نوار تنظیمات زیر پس از انتخاب هر یک از ابزار های انتخاب فعال میشود که در ادامه هر یک از گزینه ها بررسی میشود:

برای اینکه ناحیه ای را از ناحیه انتخاب شده کم کنید کلید Alt را در حین انتخاب پایین نگه دارید(مشاهده می کنید که اشاره گر موس به علامت منفی – تبدیل میشود و این به این معنی است که ناحیه ای را از ناحیه انتخابی کم می کند) و یا از نوار اختیارات گزینه subtract from selection را انتخاب کنید.در تصویر زیر یک ناحیه انتخاب دایره ای شکل از یک ناحیه دایره ای شکل دیگر کم شده است و یک ناحیه انتخابی شبیه ماه باقی مانده است.

و برای انتخاب قسمت مشترک دو ناحیه انتخابی در حین انتخاب کلیدهای shift+Alt را نگه دارید (مشاهده می کنید که اشاره گر موس به علامت ضربدر تبدیل می شود و این به این معنی است که قسمت مشترک دو ناحیه انتخاب شده را انتخاب می کند).همچنین می توانید از نوار اختیارات گزینه Intersect with selection را انتخاب کنید.در شکل زیر ابتدا یک ناحیه دایره ای شکل انتخاب شده سپس کلیدهای shift+Alt را نگه داشته و یک ناحیه دایره ای دیگر انتخاب شده به طوریکه قسمتی از دو دایره روی هم بیفتد ،قسمت مشترک دو انتخاب به شکل یک چشم باقی می ماند.

گزینه دیگری که در نوار اختیارات وجود دارد گزینه feather است که از آن برای محو شدن و یا شفافیت گوشه های یک محدوده انتخاب استفاده میشود که اگر مقدار آن را زیاد کنیم به حالت گرد شده به نظر می رسد.برای این منظور به مثال زیر توجه کنید:

یک فایل تصویری دلخواه را باز کنید . ابزار انتخاب مستطیلی را از جعبه ابزار انتخاب و ناحیه ای را روی تصویر انتخاب کنید . سپس از این قسمت توسط کلیدهای ctrl+C کپی بگیرید و ناحیه دیگری از تصویر را انتخاب و قسمت کپی شده را در این قسمت past(ctrl+V ) کنید. مشاهده می کنید که قسمت کپی شده با گوشه های کاملا تیز در قسمت دیگر تصویر past میشود.

این باردر نوار اختیارات در کادر مربوط به feather عدد 20 را درج کنید وقسمتی از تصویر را انتخاب کنید .مشاهده می کنید که گوشه های کادر انتخابی گرد شده است .به روشی که در بالا گفته شد قسمت انتخابی را در قسمت دیگری از تصویر past کنید .می بینید که ناحیه انتخابی که بر روی آن دستور feather اجرا شده از کناره ها محو شده است.

گزینه style که در کادر کشویی آن سه گزینه زیر وجود دارد:

Normal: با انتخاب این گزینه می توان عمل انتخاب کردن ناحیه را با اندازه های دلخواه انجام داد.

Fixed Ratio:با انتخاب این گزینه دو کادر Width و Height فعال می شوند که در کادر آنها می توان طول و عرض ناحیه ای را که می خواهید انتخاب کنید بر حسب cm مشخص کنید . بعد از درج طول و عرض انتخاب ناحیه تنها با این اندازه امکان پذیر خواهد بود .

Fixed size: با انتخاب این گزینه دو کادر Width و Height فعال می شوند که در کادر آنها می توان طول و عرض ناحیه ای را که می خواهید انتخاب کنید بر حسب پیکسل مشخص می کند.

علاوه بر کادر انتخاب مستطیل و بیضی دو ابزار انتخاب افقی یک پیکسلی (single Row Marquee) و ابزار انتخاب عمودی یک پیکسلی (single column Marquee) نیز در این گروه ابزار قرار دارد که از آنها برای انتخاب یک سطر و ستون کامل به پهنای عرض یا ارتفاع تصویر استفاده میشود. این ابزارها برای تمیز کردن لبه شکل ها مورد استفاده قرار میگیرند.

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *