آموزش استفاده از ابزار polygon و زیرابزارهای آن در کورل

آموزش ابزار polygon در کرل:

براي رسم چندضلعي ها از ابزار Polygon استفاده مي شود. كليد ميانبر اين ابزار حرف Y از کیبرد است.برای رسم چند ضلعی منتظم باید حین رسم کلید ctrl را پایین نگه دارید.

براي رسم چندضلعي ها ابتدا ابـزار Polygonرا انتـخاب و سپـس در نقطه اي از صفحه طراحي كليـك كنيد. موس را بكشيد تا چندضلعي رسم شود. بعد از رسم چند ضلعی نوار تنظیمات مربوط به این ابزار در بالای صفحه (نوار ویژگی ها) فعال میشود که میتوانید تنظیمات دلخواه خود را انجام دهید.

در ادامه به بررسی هر یک از این گزینه ها می پردازم.

تنظیم موقعیت قرارگیری(object position): عددی که به صورت پیش فرض در این دو کادر قرار دارد محل قرار گیری شکل در صفحه می باشد .اگر این اعداد را تغییر دهید متوجه تغییر مکان شکل در صفحه خواهید شد. اگر در کاد X عددی را درج کنید شکل رسم شده  در جهت  افقی به سمت چپ یا راست حرکت می کند و اگر در کادر Y عددی را درج کنید شکل در مسیر عمودی ،به سمت بالا یاپایین حرکت می کند.

تنظیم ابعاد براساس واحد ( object size ): با وارد كردن عدد در كادر متنی  Object Sizeميتوانيد سايز اشکال را تغییر دهید.

تنظیم ابعاد براساس درصد: در این کادر می توانید اندازه شکل را بر اساس درصد تغییر دهید که اگر علامت قفل کنار این کادر بسته باشد(با کلیک روی علامت قفل میتوانید آن را باز یا بسته کنید) می توانید ابعاد شکل خود را به صورت یکجا هم عرضی و هم طولی به مقدار درصد دلخواهتان تغییر دهید یعنی اگرشما فقط X  را تغییر دهید Y هم خود به خود به همان اندازه تغییر می کند ولی اگر قفل باز باشد فقط می توانید یا طول و یا عرض را تغییر دهید و برای اینکه هم عرض و هم طول را تغییر دهید باید جدا جدا در این دو کادر مقدار تغییر را درج کنید.

تنظیم دوران: برای چرخش شکل حول مرکز می توانید از کادر Angle of rotaion استفاده کنید.به این صورت که ابتدا شکل را انتخاب کنید و سپس در این کادر مقدار دوران را درج کنید و بعد یا در صفحه کلیک کنید و یا کلید Enter را بفشارید.

قرینه کردن: از این دو گزینه mirror horizontally (قرینه کردن به صورت افقی) و mirror vertically(قرینه کردن به صورت عمودی) استفاده میشود.

تنظیم تعداد اضلاع: برای کم یا زیاد کردن تعداد اضلاع چند ضلعی از این کادر استفاده میشود.

تنظیم ضخامت دورخط: با کلیک روی علامت مثلث کوچک کنار این گزینه لیست مقادیر دور خط باز میشود با انتخاب یکی از این مقادیرضخامت دورخط شکل تغییر می کند .البته شما می توانید مقدار دلخواه خود را در این کادر تایپ کنید و سپس کلیدEnter   را بزنید تا تغییر اعمال شود.

آموزش ابزار star :

اگر روی ابزار polygon کلیک کنید و چند لحظه کلید موس را نگه دارید زیر ابزارهای این ابزار نمایش داده می شود که ابزار star یکی از آنهاست كه براي رسم ستاره ها ميتوان از آن استفاده كرد. برای رسم ستاره نیز پس از انتخاب این ابزار روی صفحه درگ کنید تا ستاره رسم شود. پس از انتخاب این ابزار نوار تنظیمات آن nv بالای صفحه نمایان میشود . تنظیمات این ابزار نیز همانند ابزار polygon است با این تفاوت که دو کادربه آن اضافه میشود یکی برای تنظیم تعداد پره های ستاره و دیگری برای تنظیم طول پره های ستاره.

گزینه اول برای تنظیم تعداد پره های ستاره:

گزینه دوم برای تنظیم طول پره های ستاره :

آموزش ابزارستاره های ترکیبی( complex star ):

با استفاده از این ابزار میتوانید ستاره های ترکیبی رسم کنید.تنظیمات این ابزار مانند ابزار ستاره است.

آموزش ابزار Graph paper :

برای رسم خطوط شبکه بندی در صفحه طراحی از این ابزار استفاده میشود و کلید میانبر آن حرف D از کیبرد است.. ابتدا ابزار را انتخاب كنيد.در نوار ويژگي ها تعداد سطر و ستونهاي آن را مشخص كنيد، حال در يك نقطه كليك كنيد و موس را بكشيد و در نقطه دلخواه رها كنيد. در اين صورت خطوط شبکه بندی مستطیل شکل ايجاد ميشود. براي رسم خطوط شبکه بندی مربع شكل، در حين كشيدن موس، كليد Ctrlرا پايين نگه داريد.

ابزار مارپیچ (spiral):

ابزار ديگري كه در مجموعه ابزارهاي چندضلعي قرار دارد، ابزار مارپيچ يا حلزوني شكل است و کلید میانبرآن حرف A از کیبرد می باشد.. با استفاده از اين ابزار ميتوانيد مسيرهاي مارپيچ ايجاد كنيد، اين ابزار امكان رسم دو حالت مارپيچ را براي شما فراهم ميكند .برای رسم یک مارپیچ ابتدا این ابزار را انتخاب کنید سپس ابتدا تنظیمات دلخواه را در نوار تنظیمات انجام دهید و بعد اقدام به رسم مارپیچ کنید.

برای تنظیم تعداد پیچ ها باید مقدار مورد نظرتان را در کادری که در شکل زیر وجود دارد درج کنید و بعد نوع مارپیچ را انتخاب و بعد رسم کنید.(برای رسم هم کافی است پس از انتخاب ابزار موس را روی صفحه درگ کنید)

ابزارهای ترسیم اشکال آماده:

پنج ابزار بعدی که جزء زیرابزارهای ابزار polygon هستند  ابزا رهایي هستند كه به شما امكان ميدهد اشكالي را رسم كنيد كه ترسيم آنها به صورت دستي مشكل و وقت گير است. به علت پركاربرد بودن اين اشكال، نرم افزار CorelDRAW آنها را به شكل آماده در این مجموعه ابزار قرار داده است.

اين مجموعه ابزار شامل اشکال اصلی(Basic shape)، پیکان(Arrow shape)، فلوچارت(Flowchart shapes)، بنر(Banner shapes) و نقل قول(callout shapes) است.

Basic shapes:

برای استفاده از این ابزار پس از انتخاب ابزار، در نوار ویژگی ها یکی از اشکال را انتخاب کرده ودر نقطه ای کلیک کنید و موس را روی صفحه درگ کنید. سایر تنظیمات این ابزار نیز همانند ابزار polygon است.

با استفاده از لوزی قرمز رنگی که پس از رسم به صورت خودکار روی شکل نمایان میشود می توانید اشکال را ویرایش کنید.به این صورت که روی لوزی قرمز رنگ کلیک کرده و آن را درگ کنید تا به شکل دلخواه برسید.

Arrow shapes:

برای رسم انواع پیکان از این ابزار استفاده میشود. پس از انتخاب ابزار از نوار ویژگی ها یکی از پیکان ها را انتخاب کنید و در نقطه ای از صفحه کلیک کرده و موس را درگ کنید.

Flowchart shapes:

روش استفاده از این ابزار و ابزار های بعدی نیز مانند دو ابزار قبلی است .

Banner shapes:

callout shapes:

 

3 دیدگاه در “آموزش استفاده از ابزار polygon و زیرابزارهای آن در کورل

    1. سلام
      نواری که پس از انتخاب ابزار مورد نظرتان در بالای صفحه فعال می شود نوار ویژگی هاست. در این آموزش تصویر نوار ویژگی های ابزار polygon در ابتدای آموزش قرار دارد. توجه کنید که با انتخاب هر ابزار نوار ویژگی های مربوط به آن ابزار فعال میشود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *