آموزش استفاده از ابزار Distort tool در کرل

آموزش ابزار Distort در کرل:

استفاده ازاين ابزارباعث تغيير شكل ظاهري يك شکل شده و داراي سه حالت به نامهايPush and pull distortion و zipper distortion و Twister distortion می باشد. با انتخاب هريك از اين حالتها، تنظيمات متفاوتي درنوار ویژگی ها در دسترس قرار می گیرد.

در ادامه به بررسی هر یک از این حالتها می پردازم.

Push and pull distortion(کشیدن و فشار دادن):

برای استفاده از این ابزار ابتدا یک شکل رسم کنید سپس این ابزار را که در مجموعه ابزارهای ابزار Drop shadow قرار دارد را انتخاب کنید .سپس روی شکل کلیک کنید ، کلید چپ موس را نگه دارید و درگ کنید.در دو جهت راست و چپ می توانید درگ کنید. با حركت موس به سمت راست، لبه هاي شکل به سمت داخل و گره ها به سمت خارج كشيده ميشوند كه به آن حالت كششي  (Pull)ميگويند . با حركت موس به سمت چپ، لبه هاي شکل به سمت بيرون و گره ها به سمت داخل كشيده ميشوند كه به آن حالت فشاری (Push)ميگويند  .

پس از انتخاب این ابزار نوار تنظیمات آن در نوار ویژگی ها فعال میشود.

Presets: با استفاده از این گزینه می توانید حالت های مختلف افکت distort را انتخاب کنید.

روش دیگر اعمال این افکت با استفاده از كادر Push and Pull Distortion Amplitudeدر نوار ويژگيها و وارد كردن عدد موردنظر بين  200تا-200  است که ميتوانيد حالت Push and Pullرا به يك شکل انتخاب شده اعمال كنيد .به این صورت که پس از انتخاب شکل در کادر مربوطه عدد مورد نظر را درج کنید و سپس کلید Enter را بزنید.

Copy distortion properties:

با استفاده از این گزینه میتوانید افکتی را که به یک شکل اعمال کرده اید روی یک شکل دیگر کپی کنید .فایده این گزینه این است که وقتی میخواهید روی چندین شکل  افکت distort یکسان ایجاد کنید به جای اینکه روی تک تک اشکال افکت را ایجاد کنید،  روی یکی از اشکال ایجاد میکنید و تنظیمات را انجام میدهید . سپس با استفاده از این گزینه افکت را روی سایر اشکال کپی کنید. به این صورت که شکلی را که میخواهید افکت  را روی آن کپی کنید انتخاب کنید سپس ابزار  distortرا از جعبه ابزار انتخاب کنید .از نوار ویژگی ها گزینه copy distort properties را انتخاب کنید .با انتخاب این گزینه اشاره گر موس به یک فلش مشکی رنگ تبدیل میشود .با این فلش شکلی را که میخواهید افکت  را از روی آن کپی کنید انتخاب کنید .به این صورت افکت از شکلی به شکل دیگر کپی میشود.

Clear distortion:

با کلیک روی این گزینه میتوانید افکت اعمال شده را حذف کنید.

Zipper distortion (زیپی):

حالت  Zipperشكل زيگزاگ را در اطراف يك شکل اعمال ميكند. يك شکل را در حالت انتخاب قرار دهيد، سپس ابزار  Distortرا انتخاب كنيد. در نوار ويژگيها حالت زيپي  Zipperرا انتخاب كنيد، روی شکل کلیک کرده و درگ کنید.

تنظیم نوارتنظیمات این حالت نیز مانند حالت قبل است.با این تفاوت که چند گزینه زیراضافه میشود.

استفاده از این گزینه ها روش دیگری برای اعمال این حالت از افکت است .به این صورت که ابتدا شکل را انتخاب کنید و سپس اعداد مورد نظر را در کادرهای بالا وارد کنید و سپس کلید Enter را بزنید.

در صورت استفاده از حالت   Zipperدر نوار ويژگي ها، سه نوع افکت زيپي Randomize distortion ، smooth distortion و Localize distortion  فعال ميشود كه از آنها مي توانيد براي تغيير نوع افکت زيپي استفاده كنيد .

 Twister Distortion(پیچشی):

با استفاده از این حالت می توانید شکل را در جهت عقربه های ساعت و یا خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید.به این صورت که ابتدا شکل را انتخاب کنید سپس ابزار Distort را انتخاب و از نوار ویژگی ها حالت Twister را انتخاب کنید.روی شکل کلیک کنید و در جهت و یا خلاف جهت عقربه های ساعت موس را درگ کنید.

با استفاده از اهرم هایی که روی شکل ایجاد میشود میتوانید هم میزان چرخش را تغییر دهید و هم در شکل تغییر ایجاد کنید. با درگ کردن دایره کوچکی که روی اهرم وجود دارد می توانید میزان چرخش و با درگ کردن مربع کوچک می توانید شکل را تغییر دهید.

این روش که گفته شد روش دستی استفاده از این ابزار است .روش دیگر این است که می توانید در نوار ویژگی ها تنظیمات را انجام داده سپس کلید Enter را بزنید تا افکت اعمال شود.

 

 

 

یک دیدگاه در “آموزش استفاده از ابزار Distort tool در کرل

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *