آموزش استفاده از ابزار shape

ابزار shape (ابزارویرایش و تغییر شکل اشیاء): دومین ابزار در نرم افزار کرل shape tool می باشد که کلید میانبر این ابزار F10 است. يكي از مهمترين و كاربردي ترين ابزارها در این نرم افزار. هر شئ كه شامل خطوط و شكلهاي بسته هندسي و غيرهندسي است توسط گره ها (node) به هم متصل ميشود. وظيفه ابزار Shape Toolاضافه كردن و حذف گره ها، تبديل يك مسير راست به منحني و برعكس است  . پس از رسم يك شکل مانند يك خط يا يك شكل هندسي و غير هندسي، براي رسيدن به نتيجه مطلوب میتوانید با استفاده از ابزار Shape Toolآن را ويرايش كنيد . (شکل را تغییر دهید)در کل این ابزار و زیر ابزارهای آن برای تغییر شکل در اشکال استفاده میشوند.

براي ويرايش و تغییر شکل شكلهای هندسی مانند دايره، مستطيل،مربع، چندضلعی ها و…  با ابزار   Shape Toolبايد ابتدا آنها را به منحني تبديل كرد.
برای اینکه شکل را به منحنی تبدیل کنید ابتدا شكل موردنظر را انتخاب كرده، سپس از منوي Arrangeفرمان Convert to Curveرا انتخاب كنيد. شکل انتخاب شده به يك منحني تبديل مي شود. همچنين ميتوانيد براي صدور فرمان Convert to curve از کلید های  تركيبي Ctrl+Qهم استفاده كنيد. و یا روی شکل کلیک راست کنید و گزینه Convert to curve را انتخاب کنید. این گزینه در نوار ویژگی های بالای صفحه هم وجود دارد.  در شکل زیر از روش کلیک راست استفاده شده است.

بعد از اینکه شکل را به منحنی تبدیل کردید ابزار shape را انتخاب کنید .بعد از انتخاب ابزار shape روی شکل کلیک کنید . نوار تنظیمات مربوط به این ابزار در بالای صفحه نمایان میشود. ( تمام این گزینه ها هنگامی که روی شکل کلیک راست کنید هم نمایان میشوند) در ادامه به بررسی هر یک از این گزینه ها میپردازیم.

اضافه و حذف کردن گره ها:

برای اضافه کردن گره روی یک مسیر روی آن دابل کلیک کنید .برای حذف کردن گره نیز روی گره دابل کلیک کنید .روش دیگر برای حذف و اضافه کردن گره استفاده از علامت + براي اضافه و علامت – براي حذف گره ها ميباشد.

هنگامي كه با ابزار Shape Toolروي يك گره كليك ميكنيد در اصل آنرا انتخاب كرده ايد، گره در حالت انتخاب به شكل يك مربع كوچك توپر است.برای انتخاب تمامی گره ها باهم میتوانید (مثل انتخاب تمامی آیکن ها در صفحه دسکتاپ) در نقطه ای موس را نگه دارید و درگ کنید به طوریکه گره های مورد نظرتان درون این کادر فرضی قراربگیرند و انتخاب شوند.

اتصال و جدا کردن مسیرها:(join to nodes،break curve

گره ابتدایی و انتهایی یک مسیر را انتخاب کنید (ابتدا روی گره ابتدایی کلیک کنید تا انتخاب شود سپس کلید shift را نگه دارید و روی گره انتهایی مسیر کلیک کنید به این طریق هردو گره با هم به حالت انتخاب در می آیند)پس از انتخاب گره ها وقتی گزینه join to nodes را انتخاب کنید این دو گره را به هم متصل میکند.بدیهی است که این گزینه زمانی فعال است که شکل شما یک مسیر باز مانند یک خط باشد.

بر عكس اين عمل براي تبديل يك مسير بسته به يك مسير باز يا جدا كردن گره مشترک در يك مسير، گره مشترک را انتخاب كرده و روي گزينه  Break Curveدر نوار ويژگيها كليك كنيد تا گره ها از هم جدا شوند.مثلا مسیربسته شکل بالا را انتخاب و گزینه  Break Curve را انتخاب کنید خواهید دید که مسیر باز میشود .در اینجا برای اینکه شما بهتر مسیر باز شده را ببینید ضخامت دور خط شکل را افزایش داده ام.

تبدیل منحنی به خط و خط به منحنی:(convert to curve،convert to line

اين دو گزینه در نوار ويژگيها امكان تبديل يك خط صاف به منحني و برعكس را به شما ميدهد. براي تبديل يك خط صاف به منحني، ابتدا با ابزار Shape Toolروي يك نقطه از شکل كليك كنيد.روی خط علامتی شبیه ستاره مشکی رنگ ایجاد میشود. در اين زمان گزینه convert to curve  در نوار ويژگيها فعال ميشود،(اگرروی نقطه ای که کلیک کرده اید  کلیک راست کنید هم این گزینه وجود دارد) روي اين گزينه كليك كنيد. دو اهرم روي خط شکل انتخاب شده ظاهر ميشود. با درگ کردن این دو اهرم خط به منحنی تبدیل میشود.شکل (1) یا اینکه میتوانید در وسط اهرم ایجاد شده کلیک کنید و موس را به هر سمتی که مد نظرتان است درگ کنید.شکل (2) به اين صورت خط صاف انتخاب شده به يك منحني تبديل ميشود.

عکس این عمل یعنی تبدیل منحنی به خط هم با انتخاب گزینه convert to line امکان پذیر است . مثلا برای تبدیل یکی از خط های منحنی شکل (2) تصویر بالا روی منحنی کلیک کرده وسپس گزینه convert to line را از نوار ویژگی ها(اگر روی نقطه ای که کلیک کرده اید کلیک راست کنید هم این گزینه وجود دارد) را انتخاب کنید.

گزینه Reverse Curve Direction  :

با كليك روي اين گزینه در نوار ويژگيها، ترتيب گرهها از شروع به پايان معكوس شده و نقطه شروع مسير به نقطه پاياني تبديل ميشود و برعكس.

بسته شدن یک مسیر:(close curve

اگر مسير ايجاد شده باز باشد، با كليک روي اين دكمه اين مسير باز به يك مسير بسته تبديل ميشود.به اين شكل كه گره شروع و پايان به هم متصل ميشوند.

گزینه stretch or scale nodes :

برای تغییر اندازه گره های انتخاب شده هم در جهت طولی و هم در جهت عرضی می باشد.

به این صورت که پس از انتخاب گره ها (در شکل زیر چهار گره ای که در زاویه های شکل وجود دارند انتخاب شده اند) از نوار ویژگی ها این گزینه را انتخاب کنید . در اطراف شکل نقاط ترسیمی به شکل مربع های کوچک مشکی ایجاد میشود .اگرموس را روی این یکی از این مربع ها ببرید اشاره گر موس به صورت یک علامت + در می آید .در این هنگام اگر موس را درگ کنید شکل تغییر اندازه میدهد.

اگر یکی از گره ها انتخاب شده باشد با انتخاب گزینه stretch or scale nodes فقط می توانید همان یک گره را جابجا کنید.

 

گزینه rotate or skew nodes

برای چرخش گره یا گره های انتخاب شده حول مرکز می باشد.در شکل زیر چهار گره که در زاویه های شکل وجود دارند انتخاب شده اند. به این صورت که پس از انتخاب گره ها از نوار ویژگی ها گزینه rotate or skew nodes را انتخاب کنید. دراطراف شکل مانند شکل زیر پیکان هایی ایجاد میشود اگر موس را روی یکی از پیکان هایی که در چهار زاویه ی شکل قرار دارند(خمیده هستند) ببرید و در جهت و یا خلاف جهت عقربه های ساعت موس را درگ کنید شکل دوران می یابد.(شکل اول) ولی اگر موس را روی پیکان هایی که صاف هستند ببرید و درگ کنید شکل مورب میشود.(شکل دوم)

 

گزینه Align nodes

نقاط یا گره های انتخاب شده دریک شکل را به خط عمودی یا افقی با توجه به تنظیم خود شما تبدیل می کند..در شکل زیر چهار گره ای که در زاویه های شکل قرار دارند انتخاب شده اند.

بدیهی است برای اینکه این گزینه فعال باشد باید بیش از یک گره انتخاب شود تا بتوان آنها را به خط افقی یا عمودی تبدیل کرد.

در شکل زیر دو گره انتخاب شده است.

 

گزینه select all nodes

با انتخاب این گزینه همه نقاط یا گره های موجود در یک شکل  انتخاب می شوند.

در ادامه به بررسی کاربرد زیرابزارهای ابزار shape میپردازیم.اگر روی ابزارshape کلیک کرده و چند لحظه موس را نگه دارید زیر ابزارهای این ابزار نمایان میشوند.

ابزار smooth:

همان طور که قبلا هم اشاره شد ابزار shape و زیر ابزارهایش برای تغییر شکل اشکال مورد استفاده قرار می گیرند.

Smooth در لغت به معنی نرم کردن می باشد. کاربرد این ابزار در کرل هم به منظور نرم کردن نقاط تیز می باشد.یک مستطیل رسم کنید .آنرا به منحنی تبدیل کنید و سپس ابزار smooth را انتخاب کنید .با انتخاب این ابزار نوار تنظیمات آن در بالای صفحه ظاهر میشود.

گزینه اول nib size برای تنظیم اندازه قلم می باشد.و گزینه دوم Rate برای تنظیم سرعت افکت اعمال شده (نرم کردن) می باشد.  بعد از تنظیمات با قلمی که به صورت یک دایره می باشد روی نقاط تیز درگ کنید .لازم است گاهی برای رسیدن به نتیجه مطلوب خود چند بار روی یک نقطه درگ کنید .با این کار خواهید دید که نقاط تیز نرم (گرد) میشوند.

ابزار smear:

یک مستطیل رسم کنید و آنرا به منحنی تبدیل کنید.سپس ابزار smear را انتخاب کنید .با انتخاب این ابزار میتوانید لبه های شکل را به سمت بیرون یا داخل شکل به شکل زیر در بیاورید. برای این کار کافی است پس از انتخاب این ابزار روی لبه های شکل درگ کنید.

با انتخاب این ابزار نوار تنظیمات این ابزار دربالای صفحه ظاهر میشود.

شکل زیر با تنظیمات مختلف درنوارتنظیمات توسط ابزار smear تغییر یافته است.

ابزار Twirl:

Twirl در لغت به معنی چرخش است با استفاده از این ابزار درهرنقطه از شکل میتوانید یک مسیر مارپیچ(چرخشی) ایجاد کنید.به این صورت که پس از انتخاب این ابزار کلید چپ موس را روی شکل نگه دارید تا به مسیر مارپیچ دلخواه برسید سپس موس را رها کنید.

نوار تنظیمات این ابزار پس از انتخاب آن در بالای صفحه ظاهر میشود.

شکل زیر با تنظیمات مختلف درنوارتنظیمات توسط ابزار Twirl تغییر شکل یافته است.

ابزار Attract و Repel :

این دو ابزار همان طور که از شکل آیکنشان مشخص است به ترتیب به معنی جذب کردن و دفع کردن هستند. اگر یک شکل داشته باشید با انتخاب ابزار Attract و نگه داشتن موس در نزدیکی خطوط شکل ،نقاط  را به سمت نقطه ای که کلیک کرده اید جذب میکند.در این حالت اگر مایل باشید میتوانید موس را درگ کنید. نوار تنظیمات این ابزار در بالای صفحه:

مستطیل زیر با تنظیمات مختلف درنوارتنظیمات توسط ابزارAttract تغییر شکل یافته است.

اگر یک شکل داشته باشید با انتخاب ابزارRepel و نگه داشتن موس در نزدیکی خطوط شکل نقاط  را از نقطه ای که کلیک کرده اید دفع میکند.در این جا میتوانید موس را نیزدرگ کنید. نوار تنظیمات این ابزار در بالای صفحه:

مستطیل زیر با تنظیمات مختلف درنوارتنظیمات توسط ابزار Repel تغییرشکل یافته است.

ابزارsmudge: 

با این ابزار نیز میتوانید در اشکال تغییرفرم ایجاد کنید به این صورت که پس از انتخاب این ابزارروی خطوط شکل کلیک کرده و درگ کنید.

پس از انتخاب این ابزار نوار تنظیمات آن در بالای صفحه ظاهر میشود.

در شکل های زیر این تنظیمات با مثال نمایش داده شده است.

ابزار Roughen :

Rough در لغت به معنی زبر و ناهموار است .این ابزارهم خطوط اشکال را زبرو ناهموار می کند. به این صورت که پس از انتخاب ابزار با موس روی شکل کلیک کنید و موس را نگه دارید .نقطه ای که کلیک کرده اید به یک مسیر ناهموار تبدیل میشود. ولی اگر موس را درگ کنید مسیری که درگ کرده اید ناهموار خواهد شد.

با انتخاب این ابزار نوار تنظیمات مربوط به این ابزار در بالای صفحه ظاهر میشود.

در شکل های زیر این تنظیمات با مثال نمایش داده شده است.

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *