آموزش استفاده از ابزار contour در کرل

آموزش ابزار contour در کرل:

با استفاده از ابزار contour میتوانید به اشکال دوره یا لبه بدهید. دوره دادن یعنی اینکه کرل شکل دیگری هم مرکز با شکل اول درست می کند که با فاصله کمی از لبه اصلی شکل قرار می گیرد و تکرار میشود.

برای درک بهتر ابتدا یک مربع توسط ابزار rectangle رسم کنید . در حالی که مربع در حالت انتخاب است ابزار contour را انتخاب کنید. حال روی مربع كليک كنيد. در حاليكه كليد موس را پايين نگه داشته ايد، موس را بكشيد (به سمت داخل يا خارج.)  كليد موس را رها كنيد تا افکت كانتور اجرا شود . دور خط ها را هم با کلیک راست روی علامت ضربدر از پالت رنگها میتوانید حذف کنید.

پس از انتخاب این ابزار در نوار ویژگی ها نوار تنظیمات این ابزار فعال میشود.

گزینه presets : این گزینه به دوصورت نحوه نمایش شکل را مشخص می کند.

Object position : عددی که به صورت پیش فرض در این دو کادر قرار دارد محل قرار گیری شکل در صفحه می باشد .اگر این اعداد را تغییر دهید متوجه تغییر مکان شکل در صفحه خواهید شد. اگر در کاد X عددی را درج کنید شکل رسم شده  در جهت  افقی به سمت چپ یا راست حرکت می کند و اگر در کادر Y عددی را درج کنید شکل در مسیر عمودی ،به سمت بالا یاپایین حرکت می کند.

گزینه object size : در این گزینه ابعاد طول و عرض شکل رسم شده قرار دارد .شما میتوانید ابعاد مورد نظر خود را پس از رسم شکل در این دو گزینه درج کنید و شکلی با ابعاد دلخواه داشته باشید.

در قسمت بعدی سه گزینه قرار دارد که با استفاده از آنها میتوانید جهت ایجاد دوره (دورخط) را تعیین کنید.

گزینه اول (To center) : افکت كانتور را از لبه شکل تا مركز آن اعمال ميكند.

گزینه دوم Inside contour)): افکت كانتور را به سمت داخل شکل اعمال ميكند.

گزینه سوم outside contour)): افکت كانتور را از لبه شکل به سمت خارج اعمال ميكند.

گزینه contour steps : در این قسمت میتوانید تعداد دوره ها (دورخطها) را تعیین کنید.

روش دیگر برای تعیین تعداد دوره ها این است که روی مستطیل سفید رنگی که روی اهرم قرار دارد کلیک کنید و آن را درگ کنید.

گزینه contour offset :  در این قسمت میتوانید فاصله بین دوره ها (دورخط) را از شکل اصلی تعیین کنید.این گزینه رابطه عکس با تعداد دوره ها دارد .یعنی هر چه مقداراین گزینه بیشتر شود تعداد دوره ها کمتر میشود وهر چه مقدار این گزینه کمتر شود تعداد دوره ها بیشتر میشود.

گزینه contour colors : اگر روی این گزینه کلید موس را نگه دارید در کادر بازشوی آن سه گزینه وجود دارد که با استفاده از آنها می توانید رنگ اشکال را تغییر دهید.

Linear contour colors : تغییر تدریجی رنگ به صورت خطی

Clockwise contour colors :تغییر تدریجی رنگ در جهت عقربه های ساعت

counterclockwise contour colors : تغییر تدریجی رنگ در خلاف جهت عقربه های ساعت

با استفاده از دو گزینه outline color  و Fill color می توانید رنگ دورخط و رنگ زمینه شکل را(که به صورت طیف رنگی است ) به دلخواه تغییر دهید.

 

گزینه object and color acceleration

با استفاده ازاین گزينه می توانید  سرعت افکت كانتور را بين دورخط هاي يك شکل تنظيم كنيد. در حالت پيش فرض اين گزينه در حالت صفر قرار دارد به اين معنا كه اندازه و رنگ دورخطها  در جلوه كانتور به طور يكنواخت بين آنها ايجاد شده است، با حرکت دادن اهرمهاي  Objectو Colorو می توانید تنظيمات را تغيير دهيد. براي تغيير هر دو گزينه به طور يكسان و همزمان، علامت قفلی که در سمت راست قرار دارد باید فعال باشد. اما اگر بخواهید فقط یکی از دو گزینه object یا color را تغییر دهید باید قفل غیر فعال باشد.(برای غیر فعال کردن قفل کافی است روی آن کلیک کنید و برای فعال کردن دوباره آن بازهم روی آن کلیک کنید)

در شکل زیر قفل فعال است .مشاهده می کنید که سرعت دور خط ها و رنگ با هم تغییر یافته است .

اما در شکل زیر قفل غیر فعال است.

گزینه copy contour properties :   با استفاده از این گزینه میتوانید افکت کانتوری را که به یک شکل اعمال کرده اید روی یک شکل دیگر کپی کنید .فایده این گزینه این است که وقتی میخواهید روی چندین شکل کانتور یکسان ایجاد کنید به جای اینکه روی تک تک اشکال کانتور ایجاد کنید،  روی یکی از اشکال کانتور را ایجاد میکنید و تنظیمات را انجام میدهید . سپس با استفاده از این گزینه افکت کانتور را روی سایر اشکال کپی کنید. به این صورت که شکلی را که میخواهید افکت کانتور را روی آن کپی کنید انتخاب کنید سپس ابزار contour را از جعبه ابزار انتخاب کنید .از نوار ویژگی ها گزینه copy contour properties را انتخاب کنید .با انتخاب این گزینه اشاره گر موس به یک فلش مشکی رنگ تبدیل میشود .با این فلش شکلی را که میخواهید افکت کانتور را از روی آن کپی کنید انتخاب کنید .به این صورت افکت کانتور از شکلی به شکل دیگر کپی میشود.

گزینه clear contour  :    با کلیک روی این گزینه میتوانید افکت کانتور اعمال شده را حذف کنید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *