آموزش استفاده از ابزار Extrude در کرل

آموزش استفاده از ابزار Extrude در کرل:

توسط اين ابزار ميتوان به اشکال حالت سه بعدي داد. اين روش سريع ترین و آسان ترین روش براي حجم دادن به اشکال است.

براي شروع كار ابتدا يك مستطیل توسط ابزار Rectangle رسم كنيد، سپس ابزار  Extrudeرا از جعبه ابزارانتخاب كنيد. روي شکل كليك كنيد. كليد موس را پايين نگه داريد و به سمت بيرون درگ کنید. در نقطه دلخواه كليد موس را رها كنيد. افکت حجم دادن ( ( Extrudeبه شکل اعمال ميشود.

نکته:افکت Extrude  روی چند شکل که با هم گروه شده باشند اعمال نمی شود.

وقتی این ابزار را انتخاب میکنید نوار تنظیمات مربوط به این ابزار درنوار ویژگی های بالای صفحه ظاهر میشود.

Presets :با استفاده از کادر باز شوی کنار این گزینه میتوانید از حالت های از پیش تعریف شده افکت Extrude  استفاده کنید.

در کادر X اگر عددی وارد کنید شکل در جهت افقی به سمت راست یا چپ حرکت می کند و اگر در کادر Y عددی وارد کنید شکل در جهت عمودی به سمت بالا یا پایین حرکت می کند .عددی که به طور پیش فرض در این دو کادر نوشته شده مقیاس قرار گیری شکل در صفحه می باشد.

Extrusion Type :در این کادر بازشو شش نوع از حالت های مختلف افکتExtrude  قرار دارد که با انتخاب هر یک از آن ها جلوه مورد نظر روی شکل اعمال میشود.

Vanishing point coordinate :این دو کادر متنی مختصات نقطه گریز را که در شکل زیر مشخص شده نشان می دهند .با تغییر اعداد این کادرها نقطه گریز تغییر کرده و جلوه حجم (extrude) شکل هم تغییر می کند.

Vp locked to object : (حالت پیش فرض) نقطه گریز را به شکل قفل می کند و با حرکت شکل نقطه گریز هم با آن حرکت می کند ولی افکت حجم (extrude) شکل تغییر نمی کند.

Vp locked to page : نقطه گریز در صفحه ثابت و قفل می شود و با حرکت شکل در صفحه فقط افکت حجم دادن آن تغییر می کند.

Copy vp from… : با استفاده از ای گزینه می توان مختصات نقطه گریز یک شکل را کپی و به شکل دیگر اعمال کرد .با انتخاب این گزینه شکل اشاره گر موس تغییر کرده و آماده کپی برداری است.

Shared vanishing point: با استفاده از این گزینه میتوان یک نقطه گریز مشترک برای چند شکل تعیین کرد .

دوران (Extrude rotation): توسط این گزینه میتوان شکل را دوران داد.با کلیک روی این گزینه کادری باز میشود که شمایل عدد 3 در آن وجود دارد .با کلیک روی این شمایل اشاره گر موس به شکل دست ظاهر میشود و با حرکت موس دوران روی شکل انتخاب شده اعمال میشود.

روش دیگر دوران یک شکل استفاده از روش دستی است. کافی است روی شکل دابل کلیک کنید تا اهرم های دوران به رنگ سبز روی شکل ظاهر شوند . حال با حرکت اهرم ها شکل دوران می یابد.

Depth (عمق): توسط این کادر متنی می توانید عمق حجم دادن را که بین اعداد 1 تا 99 است تنظیم کنید وسپس یا در صفحه کلیک کنید و یا کلید Enter را فشار دهید .مقدار عمق را به صورت دستی هم میتوان تنظیم کرد .کافی است روی مستطیل سفید رنگ که در شکل زیرمشخص شده کلیک کنید و با درگ کردن آنرا جابجا کنید تا عمق حجم دادن تغییر کند.

رنگ(extrusion color):از این گزینه برای رنگ آمیزی افکت حجم دادن(extrude) اعمال شده روی شکل استفاده میشود.با کلیک بر روی این گزینه کادری باز میشود شامل گزینه های زیر:

Use object fill :به طور پیش فرض در حالت انتخاب می باشد.هر رنگی را که از پالت رنگ برای پر کردن شکل استفاده کرده باشید در این گزینه هم استفاده میشود.که چون رنگ شکل اولیه ما صورتی بود قسمت حجم نیز صورتی میشود.

Use solid color : از این گزینه برای تغییر رنگ قسمت حجم داده شده  استفاده میشود .بعد از انتخاب شکل اگرروی این گزینه کلیک کنید در کادر using میتوانید رنگ دلخواه خود را انتخاب کنید .

Use color shading : از این گزینه می توان از ترکیب دو رنگ برای قسمت حجم داده شده استفاده کرد .بعد از انتخاب شکل اگر روی این گزینه کلیک کنید در کادر from و To میتوانید تعیین کنید که رنگ از چه رنگی به چه رنگی تغییر کند.

برجسته کردن(extrusion bevel): براي برجسته كردن لبه های شکل از گزينه Bevelsاستفاده ميشود .

با كليك روي گزينه Bevels کادر آن باز شده و با انتخاب گزينه   Use Bevelاين فرمان فعال ميشود. حال در كادر موجود در قسمت پايين اين گزينه با كليك روي مربع كوچك سفيد رنگ و حركت دادن موس، اين مربع تغيير مكان ميدهد. با تغيير مكان اين مربع افکت   Bevelsروي شکل اعمال ميشود.

نورپردازي(Extrusion lighting ): استفاده از گزينه نورپردازي روي يك شکل حس واقعگرايانه اي ايجاد ميكند. براي دسترسي به جلوه نورپردازي روي گزينه Extrusion lighting در نوار ويژگيها كليك كنيد تا کادر مربوط به آن باز شود .در اين کادر سه منبع نوري وجود دارد كه از زاويه هاي مختلف نورپردازي ميكنند. براي استفاده از اين منابع نوري يكبار روي آنها كليك كنيد تا فعال شوند. حال ميتوانيد با اشاره گر موس اين منابع نوري را از نقطه پيش فرض آنها جابه جا كنيد و در نقطه دلخواه قرار دهيد. كافي است روي شکلی که در فضاي سه بعدي سمت راست کادروجود دارد كليك كرده و آن را جابه جا كنيد. دكمه لغزنده Intensityشدت نوردهي را بين صفر تا 100تنظيم مي كند.

Copy extrusion properties:       با استفاده از این گزینه میتوانید حجم یا برجستگی ای را که به یک شکل اعمال کرده اید روی یک شکل دیگر کپی کنید .فایده این گزینه این است که وقتی میخواهید روی چندین شکل افکت حجم دادن (extrude) یکسان ایجاد کنید به جای اینکه روی تک تک اشکال حجم  ایجاد کنید،  روی یکی از اشکال حجم را ایجاد میکنید و تنظیمات را انجام میدهید . سپس با استفاده از این گزینه حجم را روی سایر اشکال کپی کنید.

Clear extrusion:   با کلیک بر روی این گزینه میتوانید افکت حجم دادن (extrude) را که به شکل اعمال شده حذف کنید.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *