آموزش استفاده از Rectangle tool

در این آموزش قصد داریم به معرفی و چگونگی استفاده از ابزار Rectangle بپردازیم.

اين ابزار يكي از ساده ترين ابزارهاي رسم چهار ضلعی است كه با كليک روی آیکن   در جعبه ابزار انتخاب ميشود و کلید میانبر آن کلید F6 میباشد.پس از انتخاب اين ابزار كافی است در يك نقطه از صفحه كليک كنيد و سپس موس را درگ کنید تا يك مستطيل به ابعاد دلخواه رسم شود. براي رسم مربع كافی است كليد  Ctrlرا پايين نگه داشته و موس را درگ كنيد تا مربع رسم شود. (در کرل کلید ctrl برای منظم کردن اشکال در حین رسم استفاده میشود به این معنی که هر وقت بخواهید یک شکل منظم مثل دایره ، مربع و کلا چند ضلعی های منتظم رسم کنید باید این کلید را حین رسم نگه دارید.)

نکته:با پايين نگه داشتن كليد Shifدر هنگام رسم ،شکل از مرکز رسم میشود و اگر کلیدهای ctrl+shift را پایین نگه دارید چون کلید ctrl باعث منظم شدن میشود و کلید shift هم سبب میشود شکل از مرکز رسم شود پس ترکیب این دو کلید سبب میشود شکل مربع و از مرکز رسم شود.

نکته: با دابل كليک روی ابزار مستطيل يك كادر به اندازه صفحه طراحي روي صفحه ايجاد ميشود.

با انتخاب این ابزار، نوارویژگی ها(Property Bar)خصوصيات ابزار يا شئ انتخاب شده را نمايش ميدهد و توسط اين نوار تغييرات لازم در تنظيمات پيش فرض ابزار يا شئ مورد نظرایجاد میشود.

 

در ادامه به بررسی هر یک از این گزینه ها میپردازیم.

تعیین موقعیت: در کادر X اگر عددی را وارد کنید شکل رسم شده در جهت  افقی به سمت چپ یا راست حرکت می کند و اگر عددی را در  کادر Y وارد کنید در مسیر عمودی و بالا و پایین شکل مورد نظر جابجا می شود . عددی که به صورت پیش فرض در این دو  کادر وجود دارد مقیاس قرار گیری شکل در صفحه می باشد کافیست کمی شکل را به طرفین حرکت دهید متوجه می شوید  که اعداد پیش فرض این دو کادر تغییر میکنند .

تغییر ابعاد بر اساس واحد: این دو کادر مربوط به ابعاد طول و عرض شکل رسم شده می باشد شما می توانید با وارد کردن اعداد دلخواه خود شکلی با اندازه های مورد نظرتان رسم کنید.برای این کار کافی است پس از رسم مستطیل در این دو کادر اعداد دلخواه خود را وارد کنید و سپس یا در صفحه کلیک کنید و یا کلید enter   را از کیبرد فشار دهید. من این کار را در اینجا انجام داده ام تا شما بهتر متوجه شوید.

تغییر ابعاد بر اساس درصد: در این کادر می توانید اندازه شکل را بر اساس درصد تغییر دهید که اگر علامت قفل کنار این کادر بسته باشد(با کلیک روی علامت قفل میتوانید آن را باز یا بسته کنید) می توانید ابعاد شکل خود را به صورت یکجا هم عرضی و هم طولی به مقدار درصد دلخواهتان تغییر دهید یعنی اگرشما فقط X  را تغییر دهید Y هم خود به خود به همان اندازه تغییر می کند ولی اگر قفل باز باشد فقط می توانید یا طول و یا عرض را تغییر دهید و برای اینکه هم عرض و هم طول را تغییر دهید باید جدا جدا در این دو کادر مقدار تغییر را درج کنید.

تنظیم دوران: برای چرخش شکل حول مرکز می توانید از کادر Angle of rotaion استفاده کنید.به این صورت که ابتدا شکل را انتخاب کنید و سپس در این کادر مقدار دوران را درج کنید و بعد یا در صفحه کلیک کنید و یا کلید Enter را بفشارید.

قرینه کردن: از این دو گزینه mirror horizontally (قرینه کردن به صورت افقی) و mirror vertically(قرینه کردن به صورت عمودی) استفاده میشود.

تغییر گوشه های شکل: در این قسمت سه آیکون round corner، scalloped cornerو  chamfered corner را مشاهده می کنید . بوسیله این سه آیکون می توانید لبه های شکل رسم شده را تغییر شکل بدهید . روش کار هم به این صورت هست که بعد از انتخاب یکی از این سه گزینه در چهار کادر که در کنار این گزینه ها قرار دارند میتوانید اعداد دلخواه را درج کنید(متوانید با کلیک روی مثلث های کوچک کنار این کادر هم مقادیر را کم یا زیاد کنید) تا گوشه های شکل تغییر کنند . در اینجا هم اگر علامت قفل بسته باشد مثل شکل زیر تمام گوشه ها با هم تغییر میکنند .

ولی اگر قفل باز باشد فقط هما گوشه ای که مقدار آن را تغییر داده اید تغییر می کند. مثل شکل زیر:

گزینه بعدی هم گوشه های شکل را به این صورت تغییر می دهد.در اینجا هم قفل بسته است.

تغییر ضخامت دور خط: با کلیک روی علامت مثلث کوچک کنار این گزینه لیست مقادیر دور خط باز میشود با انتخاب یکی از این مقادیرضخامت دورخط شکل تغییر می کند .البته شما می توانید مقدار دلخواه خود را ذر این کادر تایپ کنید و سپس کلیدEnter   را بزنید تا تغییر اعمال شود.

اگر روی ابزار Rectangle کلیک کنید و چند لحظه کلید موس را نگه دارید زیر ابزارهای این ابزار نمایش داده میشود که در این گروه ابزار تنها یک ابزار دیگر بنام 3point Rectangle وجود دارد که در ادامه به بررسی چگونگی استفاده از این ابزار می پر دازیم.

این ابزارامكان رسم مستطيل را با زاويه ای كه به طور دستي مشخص ميشود، فراهم ميكند. اين كار براي رسم سريع يک مستطيل بدون چرخاندن آن است.

براي استفاده از اين ابزار آن را انتخاب كرده و در نقطه ای از صفحه، كليک و سپس درگ كنيد تا يك خط با هر زاويه ای كه ميخواهيد رسم شود. سپس موس را رها كنيد و بكشيد تا مستطيل نمايش داده شود.  سپس در نقطه مناسب كليک كنيد تا مستطيل رسم شود.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *